Poznaliśmy Ambasadorów Polskich Innowacji 2020

Olga Malinkiewicz, fot. materiały prasowe Olga Malinkiewicz, fot. materiały prasowe
Producent kreatywny światowego hitu Netflixa, doktor psychologii, która stworzyła aplikację do opieki nad osobami starszymi i założycielka jednej z najbardziej liczących się firm rozwijających innowacyjne technologie fotowoltaiczne – oto Polacy, którzy dzięki swojej pracy i innowacyjności, osiągnęli globalny sukces.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Laureatów ogłoszono w środę 8 lipca podczas szóstej edycji Polish Tech Day, corocznego święta branży technologicznej łączącego Polskę i resztę świata. Spośród dziesięciu nominowanych kapituła wybrała trójkę Polek i Polaków, którzy w ubiegłym roku najlepiej promowali polską myśl innowacyjną. 

Kim są tegoroczni Ambasadorowie Polskich Innowacji 

Katarzyna Hess-Wiktor – założycielka startupu Minnity, aplikacji ułatwiającej komunikację między opiekunami osób starszych, w tym chorych na demencję, podopiecznymi i członkami ich rodzin. Aplikacja pomaga personelowi rozwijać swoje kompetencje za pomocą cyfrowych materiałów szkoleniowych. Obecnie jest dostępna dla użytkowników w Szwecji i we Francji. W ostatnim roku Minnity udostępniło opiekunom bezpłatny mikro-kurs dotyczący higieny i najlepszych praktyk w opiece domowej nad osobami starszymi podczas pandemii COVID-19. 

Katarzyna Hess-Wiktor jest doktorem psychologii, od ponad 10 lat zajmuje się szkoleniami z opieki nad osobami z demencją. Mieszka w Szwecji, gdzie jest koordynatorką grupy WAZA - networku dla polskich innowatorów i przedsiębiorców w Szwecji oraz członkiem zarządu Szwedzko-Polskiej Izby Handlowej. W 2019 roku została finalistką programu Stockholm Innovation Scholarship 2019. Współtworzy Digital Aid Project, który opracował zalecenia i katalog rozwiązań e-health pomagający placówkom opieki nad chorymi lepiej radzić sobie z pandemią.

 

Dr Olga Malinkiewicz – współzałożycielka i CTO Saule Technologies, jednej z pierwszych na świecie i najbardziej liczących się firm rozwijających technologię perowskitowych ogniw słonecznych. Otrzymała, jako pierwsza uhonorowana w ten sposób osoba z Polski, tytuł „Innovator of the Year” w konkursie „Innovators Under 35” organizowanym przez „MIT Technology Review”.

W ostatnim roku Saule Technologies  uruchomiła sprzedaż Solar Carport (garażu słonecznego), autonomicznej – czyli  niewymagającej podłączenia do sieci elektroenergetycznej – stacji ładowania samochodów  elektrycznych. Saule Technologies buduje obecnie we Wrocławiu pierwszą w świecie fabrykę perowskitowych ogniw słonecznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw słonecznych na bazie krzemu, ogniwa perowskitowe są ultracienkie, elastyczne, lekkie, częściowo transparentne, wydajne nawet przy nieoptymalnym świetle, co znacząco zwiększa liczbę możliwych zastosowań. 

 

Tomek Bagiński – artysta samouk: rysownik, animator, ekspert efektów specjalnych. Ostatnio głównie scenarzysta, reżyser i producent. Dwukrotny laureat nagrody BAFTA. Dyrektor kreatywny studia Platige Image. 

Współtworzony przez niego i Platige Image serial "Wiedźmin" obejrzało na całym świecie aż 76 mln abonentów Netflixa w ciągu pierwszych czterech tygodni. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami fabularnymi (w tym drugim sezonem „Wiedźmina”), dzieląc swój czas między Europę a USA.  

 

Obecna na wirtualnym rozdaniu nagród Olga Malinkiewicz przyjmując nagrodę zauważyła, że w branży nowych technologii aby osiągnąć sukces potrzebna jest wspólna praca wielu osób,  zapowiedziała także wypuszczenie pierwszego komercyjnego produktu Saule Technologies pod koniec roku. 

O odwagę w spełnianiu marzeń apelowała natomiast Katarzyna Hess-Wiktor w filmiku nagranym specjalnie na okoliczność ogłoszenia laureatów. - Dziękuję Jury za zauważenie poozytywnywnego społecznego wpływu Minnity, jestem pewna, że nagroda pomoże nam dotrzeć do jeszcze większej liczby potrzebujących pomocy i sprawić by ich życie stało się prostsze. Razem ze Stowarzyszeniem Waza w Szwecji aktywnie wspieramy obraz Polaków, których kreatywność i ciężka praca często przyczyniają się do rozwiązywania globalnych społecznych wyzwań. Chciałabym także zachęcić kobiety aby odważyły się marzyć i znajdowały wyzwania, na których osobiście im zależy - skomentowała.

Z kolei Tomek Bagiński podkreślił wagę pracy zespołowej, która w branży kreatywnej wydaje się być kluczem do każdego sukcesu. - Jakikolwiek sukces jaki odnoszę postawiony jest na barkach innych ludzi. Jest to sukces wynikający z faktu, że zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, miałem szczęście, spotkać najbardziej wartościowych ludźmi jakich można sobie wyobrazić. W tym całym szczęściu mogę tylko podziękować za wyróżnienie bo mojej zasługi w tym nie ma wiele. Po prostu tak mi się  udało. Jestem szczęściarzem – powiedział. 

Nagrodzeni wyróżnieniem API to osoby, które spełniają następujące kryteria:

Osiągnęły globalny sukces indywidualnie lub z firmą/organizacją, którą reprezentują.

Są naukowcami, inżynierami, managerami lub przedsiębiorcami w branży nowych technologii.

Swoją działalnością biznesową, medialną lub społeczną przyczyniają się do pozytywnej zmiany wizerunku Polaków w świecie. 

 

Do laureatów nagród API z lat ubiegłych należą m.in. Stefan Batory z Booksy, Marta Krupińska z Google for Startups czy twórcy CD Project: Marcin Iwiński i Michał Kiciński. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY