Pedro Almodóvar wygrał z cenzurą Instagrama

Pedro Almodóvar i aktorka Penelope Cruz / Fot. AP
Pedro Almodóvar i aktorka Penelope Cruz / Fot. AP
Reżyser Pedro Almodóvar ogłosił zwycięstwo na Instagramie po tym, jak serwis ocenzurował kontrowersyjny plakat jego nadchodzącego filmu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pedro Almodóvar to hiszpański reżyser i scenarzysta filmowy. Znamy go z filmów takich jak "Skóra, w której żyję", "Volver" czy "Przerwane objęcia".

Ostatnio Almodóvar promuje swój nadchodzący film, ale algorytmy Instagrama uznały, że plakat, który zamieścił, łamie zasady regulaminu. Reżyser oburzył się taką decyzją i postanowił powalczyć z serwisem i doprowadzić do tego, aby algorytmy nie mogły tutaj zdecydować o tym, co ludzie mogą zobaczyć, a czego nie.

Sprawdź: Praca w domu

Plakat dotyczy filmu "Parallel Mothers" i przedstawia - jak to ujął reżyser - karmiący sutek. Instagram usunął go, ponieważ serwis nie dopuszcza nagości. 

Serwis jednak zdecydował, że rozpatrzy tę sprawę indywidualnie i po przeanalizowaniu treści reżyser otrzymał wiadomość z przeprosinami. Instagram wycofał się ze swojej decyzji po "rozpoznaniu kontekstu artystycznego" obrazu. 

Pedro Almodóvar podziękował internautom

Pedro Almodóvar wystosował oświadczenie, w którym podziękował tysiącom użytkowników Instagrama za to, że po usunięciu plakatu ci zaczęli wstawiać tę samą grafikę na swoich profilach. Było to w ramach protestu, aby serwis nie przesadzał z cenzurą. 

Inspiracje: MacKenzie Scott 

"Udało wam się skłonić umysły stojące za algorytmem, który decyduje, co jest nieprzyzwoite i obraźliwe, aby się wycofać i pozwolić plakatowi swobodnie krążyć w sieci" - przyznał Almodóvar. I dodał: "Bez względu na to, ile informacji ma algorytm, nigdy nie będzie miał serca ani zdrowego rozsądku". 

Działania Instagrama zachęciły wielu internautów do wzięcia udziału w akcji #FreetheNipple. 

Wspomniany film, w którym występuje m.in. Penélope Cruz, zadebiutuje 1 września na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ