Hotele otwarte, restauracje i siłownie nie. Program luzowania obostrzeń

fot. Kancelaria Premiera
fot. Kancelaria Premiera
Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił plan luzowania obostrzeń. Otwarte zostaną hotele, ale zamknięte pozostaną restauracje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Przez cały tydzień wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych, rady ekspertów, przeanalizowaliśmy argumenty bardzo dokładnie - powiedział premier. - Mamy lepszą sytuację jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek "covidowych" i "respiratorowych", ale niepokojąca jest wciąż liczba zgonów - powiedział.

- Możemy mówić o kruchej stabilizacji - dodał. - Nasza droga przynosi rezultaty, ale widać, że wirus zachowuje się bardzo agresywnie i nie można pozwolić sobie na mocne luzowanie - powiedział premier. - To, co zakomunikujemy, jest warunkowe. Po dwóch tygodniach sprawdzamy, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, liczby zakażeń, liczby zgonów i liczby zajętych łóżek respiratowych - dodał.

Jaką decyzję podjął rząd?

Decyzje będą obowiązywały przez dwa tygodnie, od przyszłego piątku, czyli 12 lutego.

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne. Będzie otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie kina i teatry - do 50 proc. dostępnych miejsc - powiedział. - Dopuszczamy funkcjonowanie miejsc sportowych na otwartych przestrzeniach, np. stoki narciarskie i boiska, ale restauracje będą zamknięte - dodał premier.

Minister Piotr Gliński podkreślił, że w obiektach będzie nakaz noszenia maseczek i ograniczenia liczby osób. Otwarte będą kina, teatry, stoki, baseny i boiska. W tym momencie mają one działać przez dwa tygodnie - od 12 lutego.

Jarosław Gowin stwierdził, że "rozwiązania zaprezentowane przez pana premiera to przykład odpowiedzialnego, stopniowego, roztropnego otwierania gospodarki". - Przedstawicieli wciąż zamkniętych branż proszę o cierpliwość. Nasz rząd, polskie społeczeństwo, zdobywa się na ogromny wysiłek praktycznej solidarności względem polskich przedsiębiorców - powiedział.

Jak zaznaczył Gowin, z drugiej tarczy finansowej do tej pory skorzystało ponad 30 tys. firm. Łącznie przekazano im 4 mld złotych. - Program będzie kontynuowany do momentu, do kiedy obostrzenia będą obowiązywać - dodał wicepremier.

- Musimy jeszcze przez kilka tygodni, kilkanaście tygodni, wytrzymać czas ograniczeń - powiedział premier.

PODSUMOWANIE:

12 lutego, na dwa tygodnie, otwarte zostają:

  • hotele i obiekty noclegowe - maksymalnie do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Restauracje hotelowe będą zamknięte, posiłki będą dostarczane do pokojów
  • kina, opery, filharmonie i teatry - w reżimie sanitarnym, do 50 proc. miejsc
  • stoki narciarskie, boiska, baseny, korty tenisowe - amatorski sport na świeżym powietrzu,
  • BEZ ZMIAN w zakresie siłowni, klubów fitness oraz restauracji

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ