Latające taksówki w Chinach ominą korki: Przyszłość transportu rodem z Jetsonów zaczyna się dziś

latające samochody
Fot. shutterstock.
Od filmów science fiction do rzeczywistości: Chiny wprowadzają autonomiczne latające taksówki. Firmia EHang Holdings otrzymała upragnione zielone światło do rozpoczęcia operacji bezzałogowych lotów pasażerskich nad miastami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Metropolie, w których samochody latają, a taksówki szybują nad miastem, unikając korków znamy z kultowych produkcji science-fiction. Dla mieszkańców dwóch prowincji w Chinach, ten sen jest o krok od stania się rzeczywistością. Kraj ten, jako pierwszy na świecie, zdecydował się na komercyjne wdrożenie latających taksówek, nadając firmie EHang Holdings upragnione zielone światło do rozpoczęcia operacji.

Inuru pozyskało 10 mln dolarów i rusza ze sprzedażą w sklepach Walmart. Co szykuje polska firma?

Latające taksówki w Chinach ominą korki: Przyszłość transportu rodem z Jetsonów zaczyna się dziś

Co sprawia, że projekt EHang jest tak wyjątkowy? To nie tylko koncepcja taksówki latającej, ale fakt, że jest to pojazd autonomiczny. Cywilna Administracja Lotnictwa Chin (CAAC) potwierdziła, że technologia pojazdu spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa i wymagania lotnicze. Jest to historyczny moment, gdyż to pierwsza taka decyzja wydana przez CAAC w kategorii bezzałogowych statków powietrznych przewożących ludzi - relacjonuje Business Insider.

Pojazd EHang, oznaczony jako EH216-S, przypomina na pierwszy rzut oka drona, jednak w znacznie większych rozmiarach. Jego zdolność do pionowego startu i lądowania oraz prędkość przekraczająca 100 km/h sprawiają, że jest idealnym rozwiązaniem do krótkich podróży miejskich. Co więcej, dzięki zaawansowanym technologiom, nad którymi EHang pracował przez ostatnie trzy lata, pojazd ten jest w stanie wykonać autonomiczne loty, bazując na nawigacji pokładowej.

Do tej pory wiele podobnych rozwiązań na świecie wiązało się z koniecznością obecności na pokładzie kierowcy. W innych wersjach podróżny musiał posiadać wiedzę potrzebną do obsługi sterowania taksówki.

Pielęgniarki konopne. Nowa profesja w polskim biznesie medycznym?

Pojazd EHang - ostatnie testy przed komercyjnym wdrożeniem

Zanim latająca taksówka trafi na rynek, firma EHang planuje przeprowadzić szereg testów z udziałem ochotników. Ci śmiali testerzy będą mieli szansę doświadczyć przyszłości transportu za niewielką opłatą, podpisując wcześniej odpowiednie zgody i umowy.

Podczas gdy Chiny pioniersko wprowadzają te nowatorskie rozwiązania, reszta świata nie zwalnia prac nad swoimi projektami. Latające taksówki mają potencjał zrewolucjonizować transport miejski, redukując korki i oferując szybkie trasy. W Europie i Stanach Zjednoczonych oczekuje się ich komercyjne pojawienie się w ciągu najbliższych lat.

W miarę postępów technologicznych i rosnącej potrzeby innowacji w transporcie, latające taksówki mogą stać się kluczem do przyszłości. Czas pokaże, jak szybko reszta świata dołączy do Chin w tej fascynującej podróży ku przyszłości mobilności.

Nie unikniemy pytań jak szybko takie podniebne pojazdy "zaśmiecą" przestrzeń powietrzną. Wkrótce okaże się też, na ile bezpieczny jest ruch takich pojazdów dla pieszych. Bez wątpienia wkraczamy w ciekawą epokę rozwoju transportu.

X