KSeF przesunięty na 2025 rok. Czy nie powstanie wcale?

KSeF przesunięty na 2025 rok. Czy nie powstanie wcale?
Ministerstwo Finansów ogłosiło 19 stycznia, że przesunie KSeF na przyszły rok. Jest szansa, że system nie powstanie wcale.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie — czytamy na stronie gov.pl. Powód? Ministerstwo Finansów zleciło przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, który dotyczy KSeF.

— Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu — powiedział Andrzej Domański, minister finansów.

KSeF ma wprowadzić elektroniczn faktury

KSeF już nie raz zmieniał termin. To system, który ma wprowadzić elektroniczny system wystawiania, odbierania i przechowywania faktur w formie plików elektronicznych.

Głównym celem KSeF jest uproszczenie i zautomatyzowanie procesów związanych z fakturowaniem, a także zwiększenie efektywności administracji podatkowej i walka z oszustwami podatkowymi. W rzeczywistości wielu przedsiębiorców po prostu nie wystawia faktur i dla nich obecność systemu KSeF niewiele zmieni — przykładowo znalezienie firmy remontowej, która wystawia faktury i umowy, graniczy z cudem. Podobnie jest z elektrykami i innymi fachowcami.

KSeF może bardziej skomplikować pracę firmom, które już są uczciwe i korzystają z elektronicznych faktur. Dojdzie im po prostu dodatkowy obowiązek, za który nikt im nie zapłaci.

Cechy główne KSeF:

  • Centralny rejestr faktur. KSeF przewiduje utworzenie centralnego rejestru, w którym będą gromadzone wszystkie elektroniczne faktury.
  • Bezpieczeństwo i ochrona danych. KSeF ma zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych, co jest kluczowe ze względu na wrażliwy charakter informacji zawartych w fakturach.
  • Opcjonalne lub obowiązkowe stosowanie. W zależności od podejścia przyjętego przez polskie władze, system KSeF może być wprowadzony jako opcjonalny dla przedsiębiorców lub jako obowiązkowy element procesu fakturowania — dużo zależy od wielkości firmy czy branży. Rząd na pewno powinien zmusić niektóre branże do przejścia na KSeF.
  • Integracja z systemami księgowymi. System ma być zaprojektowany w taki sposób, aby łatwo integrował się z istniejącymi systemami księgowymi i ERP używanymi przez przedsiębiorstwa. Po co go wprowadzać, skoro istniejące systemy radzą sobie doskonale z fakturami? Trudno znaleźć tu obiektywną odpowiedź.
  • Ułatwienie audytów podatkowych. Dzięki centralizacji danych faktur, audyty podatkowe mogą być przeprowadzane szybciej i efektywniej.

KSeF przesunięty po raz kolejny

Decyzja o przesunięciu KSeF była wynikiem wykrycia błędów w systemie, które wymagają dodatkowych prac i testów. Problemy te obejmowały kwestie związane z kodem, funkcjonalnością oraz wydajnością systemu. Ministerstwo Finansów zapowiedziało przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, po którego przeprowadzeniu ma zostać ogłoszony nowy termin wprowadzenia obowiązku e-fakturowania.

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z KSeF na zasadzie dobrowolności. Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF było także odpowiedzią na opinie przedsiębiorców, którzy wyrażali obawy dotyczące funkcjonowania systemu.

Minister finansów Andrzej Domański podkreślił konieczność zapewnienia stabilności i przewidywalności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, stwierdzając, że nie można dopuścić do sytuacji, która sparaliżowałaby działalność polskich firm.

W związku z tym, że na chwilę obecną nie określono nowego terminu wprowadzenia obowiązkowego KSeF, istnieje pewna niepewność co do przyszłości e-fakturowania w Polsce. Prace nad zmianami i ustaleniem nowego terminu mają być prowadzone z uwzględnieniem opinii przedsiębiorców, co może być postrzegane jako nowe otwarcie w relacjach między przedsiębiorcami a politykami. Istnieje też szansa, że KSeF nie zostanie wprowadzony wcale.

ZOBACZ RÓWNIEŻ