Kradzież kryptowalut na łączną kwotę 3 miliardów dolarów. Hakerzy z Korei Północnej finansują program nuklearny

Kradzież kryptowalut na łączną kwotę 3 miliardów dolarów. Hakerzy z Korei Północnej finansują program nuklearny
Parada wojskowa w Pjongjandu, stolicy Korei Północnej. Fot. shutterstock.
Zgodnie z najnowszym raportem Insikt Group północnokoreańskie ugrupowania cyberprzestępcze wyspecjalizowały się w kradzieży kryptowalut. Od 2017 roku ukradli kryptowaluty o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Środki przeznaczone są na finansowanie programu nuklearnego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nie ma wątpliwości, że Korea Północna jest zamieszana w wiele kradzieży kryptowalut w ciągu ostatnich pięciu lat. Według wcześniejszych doniesień tylko w 2022 r. hakerzy z tego państwa ukradli około 1,7 miliarda dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż w 2021 r. Z tych samych raportów wynika, że ​​większość skradzionego majątku przeznaczona jest na finansowanie programu nuklearnego.

Kradzież kryptowalut na łączną kwotę 3 miliardów dolarów. Hakerzy z Korei Północnej finansują program nuklearny

„Od 2017 roku Korea Północna znacznie rozszerzyła swoje ataki na branżę kryptowalut, kradnąc zasoby o szacunkowej wartości 3 miliardów dolarów” – stwierdzili badacze z Insikt Group. „Wcześniej reżim odniósł sukces w okradaniu instytucji finansowych poprzez przejmowanie sieci Towarzystwa na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT)”.

Stepapp walczy z szarą strefą w branży sprzątającej. "Rynek jest brudny" [WYWIAD]

W jaki sposób uchronić się przed kradzieżą kryptowalut?

Hakerzy z Korei Północnej najpierw skupili się na południowokoreańskim rynku kryptowalut, a następnie rozszerzyli swój zasięg na cały świat. W rzeczywistości cyberprzestępcy nie ograniczali się do klasycznych celów, takich jak miksery kryptowalut czy konwersje fiducjarne.

„Każdy podmiot działający w branży kryptowalut – użytkownicy indywidualni, operatorzy giełd i finansiści z portfelem startupów – powinni zdawać sobie sprawę z potencjału stania się celem północnokoreańskich ugrupowań cyberprzestępczych” – wyjaśnili badacze. Zasadniczo każdy na rynku kryptowalut jest potencjalnym celem, niezależnie od wartości jego zasobów.

Simpact Ventures rozwija portfel inwestycyjny. Fundusz zainwestował w startup z branży suplementów

Program rakietowy za 1,5 mld dolarów 

Badacze Insikt Group odkryli również, że liczba ataków powiązanych z północnokoreańskim reżimem wyraźnie rośnie, a kraj stworzył maszynę do prania pieniędzy, która może przynosić miliardy dolarów i innych walut w dowolnej formie.

Według szacunków połowa skradzionej kwoty (około 1,5 mld dolarów) została przeznaczona bezpośrednio na finansowanie programu rakietowego.

„Kryptowaluty są obecnie bardzo cennym celem dla wielu cyberprzestępców. Dlatego, jeśli je posiadamy, to powinniśmy zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Kluczowym elementem skutecznej strategii zabezpieczenia swoich cyfrowych zasobów jest korzystanie z silnego i unikatowego hasła oraz bezpiecznego połączenia uzyskanemu dzięki VPN. Pamiętajmy także o skutecznej ochronie przed malware i phishingiem, którą możemy uzyskać dzięki zabezpieczeniu naszych urządzeń za pomocą systemu antywirusowego” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: https://bitdefender.pl/polnocn...

ZOBACZ RÓWNIEŻ