Klarna zainwestuje milion dolarów w startupy z obszaru transformacji klimatycznej

Klarna będzie wspierała transformację energetyczną
Klarna będzie wspierała transformację energetyczną, fot. Klarna (raport klimatyczny)
Heirloom i Climeworks to dwa z jedenastu projektów, które otrzymają łącznie milion dolarów od firmy Klarna - jednego z największych fintechów na świecie. Jak deklaruje szwedzki startup, transformacja klimatyczna ma coraz większe znaczenie z punktu widzenia inwestycyjnego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestycja została wykonana z wykorzystaniem platformy darowizn Milkywire. W opublikowanym właśnie raporcie klimatycznym na lata 2020/2021 Klarna ujawniła również poziom powstałej w wyniku prowadzonej przez nią działalności emisji gazów cieplarnianych w 2020 r. i inicjatywy zaplanowane na kolejne lata.

Klarna inwestuje w transformację energetyczną

Milion dolarów od Klarny zostanie zainwestowane w jedenaście projektów o dużym, pozytywnym wpływie na klimat, w tym między innymi dotyczących trwałego usuwania dwutlenku węgla, zalesiania i ochrony lasów oraz dekarbonizacji. 

Na początku tego roku firma zadeklarowała przeznaczanie - w ramach autorskiej inicjatywy Give One - 1 proc. wartości wszystkich przyszłych rund finansowania na projekty wspierające poprawę kondycji naszej planety.

- W ciągu ostatniego roku skupiliśmy się na spojrzeniu wykraczającym poza nasz podstawowy biznes, po to, by określić w jaki sposób możemy stworzyć rzeczywistą, trwałą zmianę. W 2020 roku Klarna osiągnęła neutralność węglową we wszystkich obszarach działalności. Zdaliśmy sobie jednak sprawę, że to wciąż zbyt mały wysiłek z naszej strony i zaczęliśmy koncentrować się na wspieraniu projektów, których realizacja aktywnie usuwa emisję dwutlenku węgla. Wierzymy, że ta strategia przyczyni się do wprowadzenia pozytywnych, trwałych zmian dla ludzi i planety - wyjaśnia Salah Said, szef ds. zrównoważonego rozwoju w Klarnie.

Klarna wystartowała w Polsce!

Klimatyczna strategia Klarny

Klarna w nowym raporcie zobowiązała się m.in. do ograniczenia emisji o 50 proc. do 2030 r. oraz dążenie do osiągnięcia zerowej emisji netto (Net Zero) do 2040 r., wykorzystania 100 proc. odnawialnych źródeł energii we wszystkich jednostkach spółki najpóźniej do 2025 roku, przeznaczenia w ramach inicjatywy Give One kolejnych 16 mln dolarów na inicjatywy wspierające walkę o kondycję naszej planety czy też uruchomienie w aplikacji Klarna funkcji śledzenia śladu węglowego (rozwiązanie wyróżnione finałem konkursu Fast Company 2021 Innovation by Design Awards).

- Istniejące i planowane zobowiązania i inicjatywy udokumentowane w tym raporcie to dopiero początek. Jesteśmy w pełni zaangażowani w utrzymywanie przejrzystości i informowanie naszych klientów na każdym etapie naszej wspólnej drogi w kwestii zwalczania kryzysu klimatycznego - komentuje David Sandström, szef marketingu Klarny.

Klarna to globalny fintech wyceniany na 45,6 mld dolarów. Klarna została założona w 2005 r. przez Polaka, Sebastiana Siemiątkowskiego. Obecnie zatrudnia ponad 4 tysiące pracowników, działając na 17 rynkach. Fintech jest wspierany przez Sequoia Capital (od 2010 r.), a ostatnio do grona jej inwestorów dołączyli także m.in. SilverLake, Dragoneer, Bestseller Group, Permira, Ant Group, HMI Capital, TCV, NorthZone, Commonwealth Bank of Australia, Merian Chrysalis Investment Company Limited oraz fundusze zarządzane przez BlackRock. 

Startup ma ponad 90 mln aktywnych użytkowników na całym świecie i obsługuje 2 mln transakcji dziennie. Ma także ponad 250 tysięcy globalnych partnerów handlowych, w tym H&M, Saks, Sephora, Macy’s, IKEA, Expedia Group, Samsung, ASOS, Peloton, Ralph Lauren, Abercrombie & Fitch, Nike i Shein. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY