Jednorożce wśród startupów – poznaj 10 najwyżej wycenianych firm

Jednorożce - startupy z wyceną wyższą niż 1 mld dol.
Jednorożce - startupy z wyceną wyższą niż 1 mld dol.
Jednorożcami nazywamy startupy o wycenie przekraczającej 1 miliard dolarów. Prezentujemy TOP 10 obecnie największych jednorożców. Ten z pierwszego miejsca wart jest aż 140 mld dol.!

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kiedy firma zostanie już zakwalifikowana do rankingu jednorożców, zwykle zostaje w nim na długo. Obecnie najbardziej wiarygodna lista tego rodzaju jest przygotowywana i aktualizowana przez analityków z CB Insights. Mamy na niej obecnie ponad 800 firm z całego świata, o łącznej wycenie na poziomie 2,6 bln dolarów. 

Sprawdź: Dobrze płatne zawody

W rankingu jednorożców nie znajdziemy już Facebooka, Google czy Airbnb. To dziś już dobrze rozkręcone korporacje. Niektóre z firm ciągle jednak są obecne, mimo że w teorii też trudno określić je startupami. Dopóki jednak znajdziemy je w tym rankingu, traktujemy je właśnie w taki sposób. A zatem? Kto jest największy?

1. Bytedance

Kraj: Chiny
Wycena: 140 mld dol.

Platformy contentowe umożliwiające tak publikowanie, jak i konsumowanie treści. Technologia AI ByteDance'a stoi za sukcesem wielu znanych produktów, w tym TikToka. 

2. Stripe

Kraj: USA
Wycena: 95 mld dol.

Jeśli płatności globalnie, to Stripe. Firma zapewnia dostęp do świetnej, nowoczesnej infrastruktury związanej z zarządzaniem i przyjmowaniem płatności. 

3. SpaceX

Kraj: USA
Wycena: 74 mld dol. 

SpaceX projektuje, produkuje i uruchamia zaawansowane rakiety i statki kosmiczne. Opracowuje również szerokopasmowy system internetowy o niskim opóźnieniu, znany jako Starlink, aby zaspokoić potrzeby konsumentów na całym świecie. 

4. Klarna

Kraj: Szwecja
Wycena: 45,6 mld dol. 

Sprawdź: Rentier

Bezpieczne i łatwe w użyciu rozwiązania płatnicze dla e-sklepów. U podstaw usług leży koncepcja płatności po dostawie, umożliwiająca kupującym otrzymanie zamówionych towarów przed terminem płatności. Od niedawna Klarna działa także w Polsce.

5. Instacart

Kraj: USA
Wycena: 39 mld dol. 

Aplikacja mobilna, która pozwala użytkownikom kupować artykuły spożywcze bezpośrednio z telefonu. Instacart może dostarczyć artykuły spożywcze z wielu lokalnych sklepów w ciągu godziny i jest często tańszy dla konsumentów niż osobista, czasochłonna podróż do sklepu spożywczego. Na razie niedostępny w Polsce.

6. Revolut

Kraj: Wielka Brytania
Wycena: 33 mld dol.

Oferuje osobistą chmurę finansową, zmniejszając do zera ukryte opłaty bankowe. Pozwala użytkownikom wymieniać waluty po atrakcyjnych kursach, wysyłać pieniądze za pośrednictwem sieci społecznościowych i nie tylko.

7. Nubank

Kraj: Brazylia
Wycena: 30 mld dol.

Usługi finansowe oparte na technologiach. Pracuje nad redefinicją standardu usług finansowych w Brazylii, oferując bezpłatną kartę kredytową zarządzaną za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a także konto cyfrowe (NuConta).

8. Epic Games

Kraj: USA
Wycena: 28,7 mld dol.

Epic Games to amerykańska firma zajmująca się tworzeniem gier wideo, najlepiej znana z udanej serii Gears of War, a także z technologii Unreal Engine.

Inspiracje: Gal Gadot

9. Databricks

Kraj: USA
Wycena: 28 mld dol.

Databricks stara się umożliwić każdemu łatwe tworzenie i wdrażanie zaawansowanych rozwiązań analitycznych. Databricks zapewnia platformę danych just-in-time, aby uprościć integrację danych, eksperymentowanie w czasie rzeczywistym i niezawodne wdrażanie aplikacji produkcyjnych. 

Ranking: Sławni youtuberzy

10. Rivian

Kraj: 27,6 mld dol.
Wycena: USA

Rivian opracowuje zintegrowane portfolio pojazdów elektrycznych, technologii i usług, koncentrując się na opracowaniu w pełni elektrycznego pickupa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY