Jak wyznaczać cele na każdy miesiąc w 2022. Poradnik dla ludzi sukcesu

Jak wyznaczać cele? Podpowiadamy / Fot. Ameer Bash
Jak wyznaczać cele? Podpowiadamy / Fot. Ameer Basheer, Unsplash.com
Rok 2021 dobiegł końca i mamy przed sobą 12 nowych, świeżych miesięcy. To dobry moment, by wyznaczyć sobie cele czy też postanowienia noworoczne.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dla wielu problemem nie jest wyznaczanie postanowień czy celów na nowy rok, lecz ich dotrzymanie. Co zrobić, aby przetrwały one styczeń i kolejne miesiące? Aby się nie zniechęcić i nie stracić motywacji? Potrzebujemy nie tylko samokontroli czy poświęcenia. Kluczowa jest dyscyplina oraz umiejętność planowania. 

Ustal cel na każdy miesiąc 2022 

Zdecydowanie lepiej wyznaczać cele miesięczne niż roczne. Łatwiej je rozbić na mniejsze zadania - cele tygodniowe i zadania codzienne. To pozwoli utrzymać motywację i produktywność. 

Sprawdź: Podatek od psa

Nie ma nic złego w stawianiu sobie ambitnych celów. Pamiętajmy jednak, aby były one osiągalne. Zarabiasz 100 tys. zł rocznie i w tym roku chciałbyś zarobić 3 mln zł? To będzie raczej niewykonalne. Ale możesz powalczyć o 140 czy 160 tys. zł. Wysokie aspiracje mogą być doskonałym paliwem i inspiracją, ale nie można przesadzić.

Jak wyznaczać cele? Kiedy wyznaczymy już śmiałe i ambitne cele, kolejnym krokiem jest rozbicie ich na konkretne działania do realizacji. Załóżmy, że chcesz stworzyć jakiś dodatkowy projekt "na boku", który jest stworzeniem prostego sklepu internetowego. Podziel ten cel na mniejsze zadania, gdzie wszystkie mają konkretny wynik końcowy. Dla przykładu, tego i tego dnia stworzysz opis produktów, a innego - zajmiesz się zdjęciami do sklepu. Krok po kroku i w końcu uda ci się "skompletować" cały projekt. 

Jak wyznaczać cele? Przede wszystkim tak, aby można było je mierzyć

Pracując od stycznia do grudnia zapisuj swoje postępy. Choć może się wydawać, że dzień po dniu postępy są niewielkie, po pewnym czasie spojrzysz wstecz i przekonasz się, że tak naprawdę zaszedłeś naprawdę daleko w 2022 r. Jednocześnie postępy działają motywująco - sprawiają, że nie chcesz przerywać swoich prac, bo faktycznie widzisz, że poszczególne działania przynoszą rezultaty. 

Inspiracje: Karolina Sołowow

Doskonałym przykładem jest tutaj cel odchudzania. Twoja docelowa waga na koniec roku będzie całkowicie inna, jeśli będzie to cel na 12 miesięcy. Będą pewne zniechęcające dni, kiedy będzie ci się wydawać, że w zasadie nie zbliżasz się do upragnionego celu. Ale jeśli rzucisz okiem na poprzednie miesiące, zobaczysz, że zaszedłeś już daleko - dalej, niż początkowo sobie wyobrażałeś. Prowadź więc dziennik. To proste, ale skuteczne narzędzie do rejestrowania postępów w realizacji celów.