InventionBio pozyskał 11 mln zł dofinansowania. Zacznie produkcję środków przeciwko COVID-19

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
InventionBio, spółka powiązana z Boruta-Zachem działająca w branży biotechnologii przemysłowej, otrzymała 10,7 mln zł dofinansowania na projekt w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury badawczej spółki ukierunkowanej na testowanie oraz przygotowanie do masowej produkcji preparatów służących zwalczaniu pandemii koronawirusa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Termin zakończenia prac jest ustalony na koniec., a wprowadzenie produktów na rynek na I kwartał 2021 r.

Projekt InventionBio dotyczy przebadania wielofunkcyjnej nanoemulsji oraz ekstraktu z pofermentu o właściwościach biobójczych pod kątem ich aktywności przeciwwirusowej. Obecnie stworzono prototyp każdego z surowców, który został zwalidowany w warunkach laboratoryjnych. W celu dalszych badań, a następnie opracowania technologii ich produkcji w skali przemysłowej, niezbędny jest zakup dodatkowych urządzeń. Według szeroko dostępnych badań wiadomo, że odpowiednio nawilżona i wypielęgnowana skóra stanowi naturalną barierę dla patogennych wirusów czy bakterii. Naturalne substancje zawarte w surowcach spółki mają pozytywny wpływ na kondycję ludzkiego mikrobiomu, dzięki czemu bariera ochronna skóry jest dodatkowo wzmocniona.

– Pandemia koronawirusa, sprawiła, że zdecydowana większość ludzi stała się bardziej świadoma zarówno własnej higieny osobistej, jak i czystości w domach. Powszechnie dostępne środki dezynfekujące oparte na alkoholu czy chlorze, powodują efekty uboczne – na przykład wysuszają skórę. Chcemy zaproponować surowce, które będą podstawą formulacji szeregu produktów, a jednocześnie stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby rynkowe. Dzisiejsi konsumenci poszukują produktów o właściwościach biobójczych oraz wirusobójczych, a przy tym posiadające naturalny skład oraz łagodnie działających na skórę. – informuje Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruta Zachem. Cieszymy się, że nasz projekt został bardzo wysoko oceniony – zajął jedną z czołowych pozycji na liście rankingowej. Traktujemy to jako uznanie naszej pracy w zakresie tworzenia nowych technologii. – dodaje.

Spółka zidentyfikowała również potrzebę opracowania surowców wchodzących w skład produktów myjących oraz dezynfekujących delikatne matryce sprzętów elektronicznych np. telefony, tablety, itp. Dostępne na rynku myjące produkty do matryc LCD nie posiadają właściwości biobójczych lub wirusobójczych. Dodatkowo, producenci tych urządzeń wprowadzają zakaz używania środków na bazie alkoholu do pielęgnacji. Surowce planowane do przetestowania oraz przygotowania do wdrożenia przez spółkę mają wysoki potencjał zastąpienia obecnie dostępnych, ze względu na swoje właściwości biobójcze. 

InventionBio jest firmą rozwijającą nowe technologie produkcji przyjaznych dla środowiska, skutecznych i bezpiecznych surowców, w szczególności do zastosowań w kosmetykach i chemii gospodarstwa domowego, a w przyszłości również w farmacji. Nowe technologie oparte są na opatentowanej biorafinerii umożliwiającej bezodpadową biosyntezę „zielonej chemii” dzięki procesowi biotransformacji biomasy z wykorzystaniem probiotycznych mikroorganizmów i kaskadowemu frakcjonowaniu surowców o wysokiej wartości dodanej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ