Gadżety i nowinki technologiczne. Luty 2023

Nowe technologie
Nowe technologie. Marzec 2023
Oto najważniejsze informacje dla miłośników technologii.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2023 (89)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Taka jak Ziemia

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba, do którego powstania przyczyniły się trzy agencje: NASA, ESA i CSA, po raz pierwszy potwierdził obecność egzoplanety. Obiekt formalnie sklasyfikowany jako LHS 475 b jest prawie dokładnie tego samego rozmiaru co Ziemia – osiąga 99 proc. jej średnicy. Naukowcy próbują teraz zbadać atmosferę planety, a w zasadzie czy planeta w ogóle ją ma. Na razie wiadomo, że powierzchnia planety jest o kilkaset stopni cieplejsza niż powierzchnia Ziemi. Jeśli wykryjemy chmury, będzie można przypuszczać, że LHS 475 b jest podobna do Wenus.

-----

Jamnik w Mercedesie

Mercedes-Benz na targach elektroniki użytkowej CES 2023 w Las Vegas ogłosił plany stworzenia globalnej, markowej sieci ładowania o wysokiej mocy. Jej uruchomienie w Ameryce Północnej nastąpi jeszcze w tym roku, potem przyjdzie kolej na Europę i Chiny. Najwięcej uwagi jednak przyciągnęło auto Mercedes VISION EQXX. To najefektywniejszy Mercedes-Benz w historii – a swoje możliwości udowodnił w ubiegłym roku, wielokrotnie pokonując na jednym ładowaniu akumulatora dystans ponad 1200 km. Przy okazji targów Mercedes zapowiedział też nową funkcję automatycznej zmiany pasa ruchu (ALC – Automatic Lane Change). Techniczne dyskusje dopełniło ogłoszenie współpracy z marką rozrywkową Superplastic. Firmy chcą pokazać zupełnie nową postać – Superjamnika. Wywodzi się ona od klasycznej figurki psa z kiwającą głową – ikony popkultury, która zdobi deski rozdzielcze pokoleń kierowców na całym świecie.

-----

Inteligentny aplikator do makijażu

L’Oréal okazał technologię dla osób z niepełnosprawnościami. HAPTA, pierwszy ręczny, ultraprecyzyjny, skomputeryzowany aplikator do makijażu. HAPTA będzie wykorzystywać technologię pierwotnie stworzoną przez firmę Verily w celu stabilizacji i wypoziomowania przyborów kuchennych, aby dać osobom o ograniczonej mobilności dłoni i rąk – np. żyjących z chorobą Parkinsona – możliwość jedzenia niezależnie od pomocy osób trzecich. Szacuje się, że na całym świecie żyje ok. 50 mln ludzi z ograniczonymi zdolnościami motorycznymi.

-----

Laptop rewolucjonista

YOGA Book 9i to pierwszy pełnowymiarowy laptop z dwoma OLED-owymi monitorami. Urządzenie może pracować w trybie dwóch odrębnych ekranów jeden nad drugim, w trybie „wodospadowym” rozszerzającym widok z okna górnego na dolny wyświetlacz, trybie portretowym czy „namiotowym”, gdzie korzystamy wyłącznie z jednego ekranu. Na dolnym wyświetlaczu możemy wywołać wirtualną klawiaturę dotykową lub touchpad, a jeżeli naprawdę chcemy pracować jak tradycjonalista dołączona do zestawu klawiatura może przyczepić się magnetycznie do dolnego ekranu. Urządzenie w cenie 2100 dol. jeszcze w połowie 2023 r. ma trafić na rynek. Jego bateria ma wystarczyć na 7 godz. pracy na dwóch ekranach i 14 na jednym. 

My Company Polska wydanie 2/2023 (89)

Więcej możesz przeczytać w 2/2023 (89) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ