Facebook osiągnął wycenę 1 biliona dolarów

Facebook osiąga wycenę 1 bln dol. / Fot. Unsplash.
Facebook osiąga wycenę 1 bln dol. / Fot. Unsplash.com
Obecnie Facebook osiągnął wycenę 1 biliona dolarów, co sprawia, że firma jest warta więcej niż Tencent, Tesla czy Bitcoin. Droższe jest tylko srebro, złoto i kilka korporacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sąd federalny oddalił skargę FTC (Federalna Komisja Handlu), według której Facebook działał monopolistycznie. Agencja nie przedstawiła dowodów na poparcie swoich twierdzeń, co sprawiło, że gigant mediów społecznościowych szybko uzyskał wyższą wycenę akcji. Z dnia na dzień jest to wzrost ponad 4%. 

Sędzia James Boasberg stwierdził, że FTC nie dostarczyła wystarczającej liczby faktów, aby wiarygodnie ustalić, że Facebook ma monopol na rynku usług Personal Social Networking (PSN). Boasberg stwierdził, że Komisja nie może poprzeć twierdzeń, według których Facebook kontroluje ponad 60% rynku mediów społecznościowych. 

Sprawdź: Ile jest wart Microsoft

Taka decyzja sprawiła, że inwestorzy natychmiast zaczęli kupować akcje Facebooka, co podniosło cenę o ponad 4%. Szybko zmieniła się też kapitalizacja firmy - na ponad 1 bilion dolarów. 

FTC twierdziła, że Facebook naruszył krajowe przepisy antymonopolowe, nabywając szybko rozwijające się startupy, takie jak Instagram, sprawiając że jego pozycja rynkowa stawała się coraz bardziej dominująca. Do tego uniemożliwiał innym firmom podłączenie się do usług Facebooka.

Sąd uznał jednak, że FTC czekała zbyt długo na bieg wydarzeń i oddalił pozew antymonopolowy, dodając że na kwestionowanie zakupów Facebooka był czas co najmniej kilka lat temu. Przypomnijmy, że Facebook przejął Instagram i WhatsApp, odpowiednio w 2012 i 2014 r. 

Wyżej niż Facebook wyceniane są obecnie tylko aktywa takie jak srebro i złoto, a także firmy Alphabet (Google), Amazon, Saudi Aramco, Microsoft i Apple.

ZOBACZ RÓWNIEŻ