Microsoft uzyskuje wycenę 2 bln dolarów. Wyżej tylko Apple i złoto

Microsoft coraz bogatszą firmą / Fot. Pexels.com
Microsoft coraz bogatszą firmą / Fot. Pexels.com
W ostatnich siedmiu dniach wycena Microsoftu wzrosła o niemal 3%. Firma jest warta już 2 biliony dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kapitalizacja złota wynosi 11,31 biliona dolarów, na drugim miejscu znajduje się Apple z wynikiem 2,35 bln, a na trzecią pozycję wskoczył właśnie Microsoft, uzyskując wycenę 2,0 bln dol. W Top 10 znajdziemy jeszcze, zaczynając od czwartego miejsca: Saudi Aramco (1,88 bln dol.), Amazon (1,76 bln), Alphabet - Google (1,66 bln), srebro (1,41 bln), Facebook (961 mld), Tencent (712 mld) oraz Bitcoin (641 mld). 

Zobacz: Prognozy na 2021

Firma osiągnęła wycenę 2 bln dol. nieco ponad dwa lata po tym, gdy po raz pierwszy przekroczyła kapitalizację rynkową na poziomie 1 bln dol. Do tak dobrego wyniku z pewnością przyczynił się Covid-19. Pandemia sprawiła, że ludzie spędzali więcej czasu na swoich urządzeniach i w domu, co oczywiście zwiększyło popyt na komputery. A Microsoft oferuje zarówno system operacyjny, który znajdziemy na większości komputerów, własne komputery i laptopy, a nawet platformę do gier Xbox i usługi chmurowe. Akcje firm technologicznych rosły więc w szybkim tempie, a Microsoftu w szczególności. 

Od marca 2020 r., kiedy w USA zaczęły obowiązywać blokady wywołane pandemią, akcje Microsoftu wzrosły o 64%. W kwietniu br. Microsoft zdradził, że sprzedaż wzrosła o 19% rok do roku, osiągając poziom 41,7 mld dol. za trzy miesiące zakończone 31 marca. 

Microsoft szykuje się na Windows 11

"Po ponad roku pandemii krzywe adopcji cyfrowej nie zwalniają" – powiedział dyrektor generalny i prezes Microsoftu Satya Nadella. "Budujemy chmurę na następną dekadę, rozszerzając nasz adresowalny rynek i wprowadzając innowacje w każdej warstwie stosu technologicznego, aby pomóc naszym klientom zachować odporność i przejść transformację".

Sprawdź: Polski Ład

Jutro, 24 czerwca br., Microsoft zamierza przeprowadzić wirtualną prezentację na temat systemu Windows. Niemal pewne jest, że zobaczymy na niej Windows 11. Nieoficjalnie mówi się, że system ten zastąpi Windows 10 i będzie oferowany jako darmowa aktualizacja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY