Elevator Ventures uruchomił drugi fundusz VC. Zainwestuje 70 mln euro w Fintech i Beyond Banking

Elevator Ventures
Zespół Elevator Ventures. / Elevator Ventures
Elevator Ventures II zainwestuje w innowacyjne firmy z Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej na etapie serii A i B. Będzie kontynuował sukces pierwszego funduszu EV, który zainwestował prawie 50 milionów euro w europejskie startupy budując udany początkowy portfel obejmujący 15 spółek technologicznych i przeprowadzając 3 exity.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


Dzięki udziałowi RBI, Raiffeisen-Holding Niederösterreich-Wien i Raiffeisen-Landesbank Steiermark, Elevator Ventures będzie nadal wypełniać luki finansowe i wspierać innowacje, wspierając wzrost startupów w branży Fintech i Beyond Banking. 

Jak zaczął działać Elevator Ventures?

Elevator Ventures powstał w 2018 roku w oparciu o sukces programu akceleracyjnego RBI Elevator Lab. Program przyniósł wymierne rezultaty i długoterminową współpracę z firmami takimi jak Kompany i Pisano, które stały się pierwszymi spółkami portfelowymi Elevator Venture.

W ciągu ostatnich lat Elevator Ventures zainwestował w portfel 15 spółek, w tym w bankowość inwestycyjną (vestr), e-podpis i identyfikację (Autenti) lub RegTech (Kompany). Fundusz świętował już trzy udane exity: FinCompare, Kompany i Twisto. Przeczytaj o udanym przypadku Kompany.

Równoległe inwestycje Elevator Ventures

Równolegle do bezpośrednich inwestycji Elevator Ventures zainwestował jako fundusz funduszy w Fintech Growth Fund Europe zarządzany przez Speedinvest. Inwestując w FGFE, EV był w stanie wykorzystać ugruntowaną sieć VC i wymienić się na wiele z ich transakcji. Niektóre z najbardziej ekscytujących inwestycji FGFE to Bitpanda, Wayflyer i Moove. Warto nadmienić, że Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien jest pierwszym bankiem, który korzysta z platformy Bitpanda Crypto as a Service, aby oferować swoim klientom usługi handlu kryptowalutami. Aby kontynuować owocną współpracę ze Speedinvest, w 2023 r. FV zdecydował się zainwestować w Speedinvest IV wraz z Raiffeisen-Landesbank Steiermark i Raiffeisenlandesbank Oberösterreich.

Koncentracja na zwrocie finansowym - z korzyściami

Głównym celem Elevator Ventures jest uzyskanie zwrotu finansowego dla inwestorów. Ponadto chce przyczynić się do realizacji strategii banków, komandytariuszy EV II (LP), polegającej na angażowaniu się w szybko rozwijające się firmy, których modele biznesowe mogą zmienić dynamikę branży w perspektywie średnio- i długoterminowej. W związku z tym Elevator Ventures łączy swoich LP z siecią liderów w branży i angażuje się w zespoły startupowe pracujące nad technologiami i modelami biznesowymi potencjalnie istotnymi dla banków w ciągu trzech do pięciu lat.

Aby ustrukturyzować współpracę z LP-sami, fundusz stworzył program korporacyjny, w tym Dzień Portfela i Inwestora, a także program Experts-in-Residence, który okazał się owocny dla wszystkich stron. Spółki portfelowe mają kontakt z prawdziwymi ekspertami branżowymi w nieformalnej atmosferze, a eksperci bankowi mogą zanurzyć się w naszej pracy VC.

Fintech i Beyond Banking – czym są dla Elevator Ventures?

Elevator Ventures koncentruje się na sektorze, który obejmuje nie tylko Fintech, ale także Beyond Banking. Pierwszy z nich definiuje jako technologię finansową, która łączy usługi finansowe z innowacyjnymi modelami biznesowymi i nowymi technologiami. Obejmuje ona między innymi kluczową infrastrukturę bankową w obszarach takich jak RegTech i cyberbezpieczeństwo. Beyond Banking opisuje zaś jako podejście biznesowe oparte na platformie, w którym usługi finansowe są świadczone w zintegrowanym pakiecie za pośrednictwem ekosystemu różnych dostawców usług w obszarach takich jak mobilność, energia, rolnictwo i inne. 

Przeczytaj także: 
Uncapped rezygnuje z Niemiec


Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę

Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę

MisjąPFR Ventures jest rozbudowa w trzy do pięciu lat profesjonalnego rynku venture capital w Polsce. Jeśli to się uda, rynek ten będzie dostarczał coraz więcej pieniędzy na innowacyjne startupy, i będą to „inteligentne pieniądze”, także prywatne

ZOBACZ RÓWNIEŻ