Dobra praca dla introwertyka - 5 świetnych specjalizacji

Dobra praca dla introwertyka / Fot. Unsplash.com
Dobra praca dla introwertyka / Fot. Unsplash.com
Mamy kilka ciekawych propozycji dla introwertyków. W dobie internetu znalezienie pracy, czy nawet sposobu na własny biznes, jest dość proste. Musimy wykazać się przede wszystkim determinacją, dyscypliną i konsekwencją, a w większości z tych zajęć uda nam się wypracować duże sukcesy. W pozostałych przyda się również nieco szczęścia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dobra praca dla introwertyka - co polecamy?

Oto polecane specjalizacje i możliwości:

1. Pisanie na zlecenie 

Freelancer piszący artykuły może często cieszyć się spokojem i brakiem stresu. Otrzymuje zlecenie i termin wykonania, natomiast samo opracowanie tekstu jest po jego stronie i robi to tak, jak tylko lubi i potrafi. 

Zobacz: Koncepcja 6D

Samo wyszukiwanie zleceń może być trudne, niemniej zdecydowanie nie jest niemożliwe. Nie brakuje bowiem miejsc, które chętnie przyjmą freelancera i rozpoczną z nim współpracę. To m.in. blogi, firmy zajmujące się opracowywaniem własnych informacji, jak również niszowe media. Sama kariera freelancera często jest dobrze płatna i elastyczna. Do tego możemy realizować zlecenia dla wielu różnych klientów - nie musimy ograniczać się i polegać tylko na jednym zleceniodawcy. 

2. Graphic design

Projektowanie i edycja graficzna to kolejna specjalizacja po pisaniu, która ma w zasadzie takie same warunki i możliwości, z tą różnicą, że zamiast tekstów tworzymy grafikę. 

W sieci nie brakuje narzędzi, które ułatwiają pracę grafikom, np. Canva, bardzo pomocne w tworzeniu infografik i innych treści. Dodatkowo mamy szerokie możliwości w zakresie specjalizacji, jaką wybierzemy, np. projektowanie logo, edycja zdjęć, projektowanie szablonów graficznych na strony www, czy tworzenie prezentacji.

3. Web design

Tworzenie stron www to już większa specjalizacja, ale to również świetne zajęcie dla introwertyków. Często co prawda będziemy musieli poświęcić nieco czasu na komunikację, ponieważ klient może zechcieć omówić pewne aspekty strony i poszczególnych elementów. Ale sama praca zwykle przebiega w ciszy i spokoju - i oczywiście z naszego domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować zlecenia jako freelancer i zdalnie. 

Sprawdź: IPO jako sposób finansowania

Podobnie jak z innymi specjalizacjami, warto znaleźć dla siebie pewne nisze, w których będziemy się poruszać. Np. możemy projektować strony na WordPressie, albo zająć się wyłącznie tworzeniem i edycją sklepów internetowych. Dodatkowo możemy również skupić się wyłącznie na wybranych branżach, np. medycznej i budowlanej. 

4. Podcasty

Podcasty mogą okazać się bardzo lukratywnym zajęciem dla introwertyka. Możesz tworzyć nagrania, w których tylko ty występujesz, albo przeprowadzać wywiady. Introwertycy zwykle nie mają problemu z przeprowadzaniem wywiadów 1-na-1 i są też świetnymi słuchaczami. 

Wiele podcastów jest nagrywanych solo, co oznacza też, że jest to jedna z tych specjalizacji i dziedzin, gdzie introwertyk poczuje się jak w domu. W przeciwieństwie jednak do powyższych specjalizacji, w przypadku podcastów bardzo ważne jest, aby mieć zbudowaną swoją społeczność. To oznacza, że będziesz musiał jednak poświęcać czas na budowanie społeczności np. w social mediach. Ciągle jednak - co trzeba podkreślić - jest to praca z domu i przed własnym komputerem. 

5. Zarządzanie social mediami

Prowadzenie kont w social mediach dla firm to kolejne ciekawe zajęcie dla osób, które lubią pracować samodzielnie i z domu. 

Jako menedżer ds. social mediów będziesz spędzał czas głównie na zarządzaniu profilami swoich klientów, zatwierdzaniu komentarzy i recenzji, czy też zapewnianiu terminowego publikowania nowych treści. Niewykluczone, że będziesz też tworzył niektóre treści samodzielnie, choć nie jest to wymagane. 

Dodatkowo zamieszczamy jeszcze 5 innych specjalizacji, które są równie atrakcyjne:

6. Edytowanie wideo

7. Wirtualni asystenci

8. Recenzowanie sprzętu

9. Prowadzenie bloga

10. Tłumaczenia

POLECAMY