Czy Meta wycofa się z wizji o metaverse? Wynik finansowy nie sprzyja obsesji Zuckerberga

Zuckerberg wybrał kiepski moment na tworzenie meta
Zuckerberg wybrał kiepski moment na tworzenie metaverse'u / Fot. Martin Sanchez, Unsplash.com
Mark Zuckerberg chce dostarczyć wysokiej jakości metaverse, a nazwę firmy zmienił z Facebook na Meta. Na razie jednak produktu końcowego nie widać, a metaverse jest ciągłym "wyciekiem finansowym" spółki. Pora zawrócić kurs?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Metaverse jest póki co "wyciekiem finansowym", który zatapia statek Meta, ponieważ wody gospodarcze stają się coraz bardziej burzliwe - tak ocenia sytuację Mety specjalista Adario Strange z QZ.com, który na bieżąco śledzi aktywność giganta społecznościowego. 

Zobacz: Model mentalny

Mark Zuckerberg wydaje ok. 10 mld dol. rocznie na rozwiązania z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, które mają być przyszłością internetu. Na razie to tylko wizja, która obniża wycenę Meta, zwłaszcza obecnie, w dobie rekordowej inflacji i kiepskiej sytuacji makroekonomicznej. Inwestorzy są coraz bardziej sceptyczni nie tylko w kwestii metawersu, ale także Facebooka, Instagrama i WhatsApp - rywale skutecznie bowiem odbierają użytkowników, złwaszcza TikTok i LinkedIn. 

Od momentu zmiany nazwy z Facebook na Meta, co miało być jasnym sygnałem dla rynku, że firma postawi na nowoczesny metaverse, akcje spółki spadły o ok. 72%. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się także, że Meta przeprowadzi masowe zwolnienia, choć liczba osób, które stracą pracę, nie jest jeszcze znana. 

Czy Meta zrezygnuje z metawersu?

Inwestorzy mają zamiar bacznie monitorować sytuację w Meta, aby sprawdzić kto dokładnie straci pracę. Czy cięcia będą dotyczyć jednostki Meta Reality Labs, zespołu w dużej mierze odpowiedzialnego za rozwój sprzętu i oprogramowania dla metawersu? Czy może z pracą pożegnają się głównie osoby z Facebooka czy WhatsApp? 

Jeśli okaże się, że Meta zwolni wielu specjalistów pracujących przy metaverse może to oznaczać, że Zuckerberg nieco wycofuje się ze swojej wizji i rozwój metawersu zostanie ograniczony. 

Jak podaje Reuters, Facebook już od pewnego czasu ogranicza wydatki, a także nie zatrudnia nowych osób, aby ograniczyć koszty. 

Sprawdź: Supercar Blondie

W październikowym raporcie Meta można było przeczytać, że firma zatrudnia ponad 87 tys. ludzi, co stanowi wzrost o 21% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Jednocześnie Zuckerberg informował w tym czasie: "Spodziewamy się, że rok 2023 r. zakończymy jako firma o podobnych rozmiarach, albo nawet nieco mniejsza niż dzisiaj". 

Metaverse to inwestycja na 10 lat

Na razie nie wiadomo jeszcze czy pracę stracą również osoby z Meta Reality Labs, natomiast jedno jest póki co pewne: Zuckerberg traktuje inwestycję w metaverse jako długoterminowy zabieg. 

Firma ma przeznaczyć nawet 100 mld dol. (po 10 mld dol. rocznie) na budowę metawersu, co Brad Gerstner, dyrektor generalny Altimeter Capital, głównego inwestora Meta, kwituje słowami: "Inwestycja o wartości 100 mld dol. w nieznaną przyszłość, jaką jest metaverse, jest olbrzymia i przerażająca. Nawet jak na standardy Doliny Krzemowej". 

ZOBACZ RÓWNIEŻ