Ceny samochodów systematycznie rosną. W grudniu może paść rekord

Fot. Smart
Fot. Smart
Raport cenowy opracował IBRM Samar. Wynika z niego, że na koniec lipca 2020 roku średnia cena sprzedaży nowego samochodu osobowego wyniosła ponad 121 tys. złotych. To o 11 proc. więcej niż przed rokiem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dane z ostatnich trzech lat pokazują, że w 2020 roku ceny rosły w najszybszym, dwucyfrowym tempie. Dla porównania - w latach 2018-2019 miesięczne wzrosty nie przekraczały 6 proc. IBRM Samar przewiduje, że jeśli trend się utrzyma, a walka z CO2 będzie coraz powszechniejsza, to w grudniu średnia cena sprzedaży nowego samochodu osobowego może zbliżyć się do 140 tys. złotych.

Ceny aut rosną, ale - jak podaje Główny Urząd Statystyczny - rośnie również średnie wynagrodzenie Polaków. Należy jednak zauważyć, że tempo wzrostu wynagrodzeń jest niemal identyczne jak cen samochodów, co oznacza, że nie rośnie siła nabywcza naszych wynagrodzeń. W lipcu 2020 roku przysłowiowy Kowalski potrzebował na zakup pojazdu 32 pensje.

Smart na czele wzrostów

Marką z największym wzrostem średniej ceny sprzedaży w 2020 roku (84,6 proc.) jest Smart, co ma związek z wycofaniem z oferty silników spalinowych i zastąpieniem ich elektrycznymi. Na drugim miejscu znalazło się Porsche (20,5 proc.) - tutaj powodów upatruje się w rosnącej popularności drogiego modelu Cayenne Coupe, którego ceny rozpoczynają się od 411 tys. złotych. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze DS, Subaru, BMW, Bentley, Lamborghini, Mazda, Peugeot i Opel.

Infografikę dotyczącą wzrostu cen poszczególnych modeli można zobaczyć na stronie IBRM Samar.

ZOBACZ RÓWNIEŻ