Business Angel of the Year: poszukiwania Anioła Biznesu 2020

Business Angel of the Year: poszukiwania Anioła Biznesu 2020
Są przedsiębiorczy, zaangażowani i chętnie dzielą się wiedzą. Aniołowie biznesu mają ogromną rolę do odegrania w budowaniu polskiego ekosystemu startupowego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestorzy prywatni lokujący własne środki i wspierający doświadczeniem startupy w zamian za udziały w tych przedsięwzięciach – to ich określa się mianem aniołów biznesu. Choć w Polsce jest ich wciąż niewielu, to z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Teraz wyróżniających się inwestorów anielskich można zgłosić do prestiżowej nagrody Business Angel of the Year 2020 (BAY).

- W naszym kraju bardzo często startupy pozyskują finansowanie z kapitału państwowego albo unijnego. Jednocześnie mamy w kraju dużą grupę ludzi, mających świetne pomysł, uruchamiających startupy, którym jednak brak pieniędzy. Staramy się łączyć te dwie grupy i motywować inwestorów, a jednym z narzędzi do tego służących, jest nagroda Business Angel of the Year – mówi Robert Ługowski, prezes Cobin Angels, klubu inwestorów anielskich, który po raz trzeci będzie przyznawał nagrodę BAY.

Co różni Anioła biznesu do zwykłego inwestora? Anioł biznesu poza inwestycją pieniężną oferuje jeszcze coś więcej: swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie. Pokazuje założycielom startupu jak rozwinąć pomysł i pomaga go skalować.

Z raportu State of European Tech 2019 wynika, że Polska, posiadając 5 proc. europejskich talentów technologicznych przyciąga zaledwie 0,5 proc. europejskiego kapitału wysokiego ryzyka. Wzrost zaangażowania Aniołów biznesu w Europie i powinien z czasem przełożyć się także na podobną kulturę inwestowania w Polsce. Tę zmianę chce napędzić Cobin Angels, między innymi właśnie dzięki nagrodzie Business Angel of the Year. To wyróżnienie promuje dobre wzorce inwestowania, które jest z jednej strony odważne, z drugiej zaangażowane i pozytywnie wpływające na rozwój ekosystemu inwestycji i start-upów.

- Jako CIC Warsaw mamy ogromną przyjemność angażować się w rozwój społeczności aniołów biznesu w Polsce i regionie CEE wraz z Cobin Angels – robimy to poprzez poprzez społeczność inwestorów, którą wspólnie tworzymy w Kampusie Innowacji.” - powiedział Jerzy Brodzikowski, General Manager CIC Warsaw. “W związku z tym, wierzymy, że Nagroda Business Angel of the Year Award jest kluczowym elementem katalizującym rozwój tego sektora inwestycyjnego w Polsce, a zarazem szeroko rozumianych inwestycji w innowacje – dodaje.

 

Nagroda Business Angel of the Year będzie przyznawana w trzech kategoriach:

 ●      Anioł Biznesu Roku – dla najwybitniejszego anielskiego inwestora w 2020 r.,

●      Debiutant Roku – dla najlepszego pierwszorazowego anioła biznesu,

●      Nagroda Ekosystemu – przyznawana przez społeczność startupów aniołom biznesu, którzy udzielili im największego wsparcia.

 

- 2020 rok, mimo że był dla nas wszystkim rokiem zupełnie wyjątkowym, nie zatrzymał ciekawych i odważnych inwestycji. Mamy więc pewność, że nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem kandydatów do nagrody dla Anioła Biznesu 2020. Prosimy społeczność o pomoc w naświetleniu wszystkich takich transakcji, aby mieć pewność, że nikogo nie przegapiliśmy – mówi Robert Ługowski.

Nominacje przyjmowane są do 7 stycznia 2021 r. Po zebraniu nominacji, niezależna kapituła składająca się z przedstawicieli COBIN Angles i partnerów, doświadczonych aniołów biznesu oraz laureatów nagrody z poprzednich lat, dokona ostatecznego wyboru Business Angel of the Year 2020. Wyniki poznamy w połowie lutego 2021.

Laureatami z ubiegłych lat są Wojtek Kostrzewa, CEO Billon i Dawid Urban, współtwórca Grupy CHIC.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ