Brytyjski bank: Bitcoin ma kosztować 120 00 dolarów do końca 2024

Bitcoin zdrożeje - i to znaczenie? / Fot. Dado Ruv
Bitcoin zdrożeje - i to znaczenie? / Fot. Dado Ruvic, Reuters
Standard Chartered, brytyjski międzynarodowy bank prowadzący działalność w zakresie bankowości konsumenckiej, korporacyjnej i instytucjonalnej, prognozuje wysokie ceny Bitcoina.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Standard Chartered zwiększa swoje prognozy dotyczące Bitcoina (BTC). Tym razem celuje w kwotę 120 tys. dol. do końca 2024 r. To prawie czterokrotnie więcej niż obecna cena BTC. 

Geoff Kendrick ze Standard Chartered przekonuje, że wyższa wycena będzie w dużym stopniu spowodowana tym, że górnicy BTC, którzy prowadzą cale farmy z koparkami kryptowalut, zwiększyli rentowność. To oznacza, że będą sprzedawać mniej aktywa, aby utrzymywać swoje operacje. To zmniejszy podaż Bitcoina, co przełoży się na wyższe ceny. 

Samo kopanie BTC jest ciągle energochłonnym procesem, w którym "górnicy" używają potężnych komputerów do sprawdzania poprawności danych transakcyjnych na blockchainie Bitcoin, utrzymując działanie sieci i zdobywając tokeny BTC w ramach nagrody za te działania. 

Jednocześnie górnicy zarabiają przede wszystkim wtedy, gdy sprzedają BTC na giełdzie. Gdy cene Bitcoina jest wyższa, górnicy mogą pokrywać koszty prowadzenia działalności poprzez sprzedaż mniejszej liczby BTC, zatrzymując więcej aktywa dla siebie w oczekiwaniu na wyższe wyceny w przyszłości.

Czy Bitcoin za 120 000 dolarów jest realny?

Śmiałe prognozy dla Bitcoina to nic nowego. Od lat czytamy, że będzie kosztował 100, 300, czy nawet 500 tys. dol. Przykładowo Cathie Wood z Ark Investment Management, popularna inwestorka, prognozuje, że do 2030 r. Bitcoin będzie kosztował 1 mln dol. 

Standard Chartered informował już o cenie BTC w kwietniu br. Wtedy bank twierdził, że Bitcoin będzie kosztował 100 tys. dol. do końca przyszłego roku. Teraz jednak uważa, że do końca 2023 r. cena BTC wyniesie 50 tys. do., a potem na koniec 2024 r. będzie to już 120 tys. dol. 

W 2024 r. planowany jest halving Bitcoina, czyli zaprogramowane wydarzenie, które zmniejsza podaż nagród BTC dostępnych dla górników z ok. 900 dziennie do 450. Halving występuje co cztery lata. 

Na razie Bitcoin kosztuje nieco ponad 30 tys. dol. Ciągle dużo mu brakuje do ostatniego rekordu, wynoszącego 69 tys. dol. w listopadzie 2021 r.

Czytaj też: