Binance jednak nie przejmie FTX. "Ich problemy wykraczają poza nasze możliwości"

FTX jednak nie trafi do Binance / Fot. Kanchanara,
FTX jednak nie trafi do Binance / Fot. Kanchanara, Unsplash.com
Jeszcze wczoraj informowaliśmy, że Binance przejmie FTX, aby ratować sektor kryptowalut przed potężnym załamaniem cen i czarnym PR. Binance przeprowadziło jednak wstępne analizy i ocena brzmi: "Nie będziemy przejmować FTX".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Mieliśmy nadzieję, że będziemy w stanie wesprzeć klientów FTX w zapewnieniu płynności, ale problemy [FTX - red.] są poza naszą kontrolą i możliwościami pomocy" - informuje Binance. 

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, po zapoznaniu się z finansami FTX zdecydowała, że nie będzie jej przejmować. 

FTX zgodziła się na sprzedaż swoich aktywów spoza USA konkurencyjnej giełdzie Binance w związku z załamaniem płynności po upadku tokena FTT (był to token natywny tej giełdy). Kolejne doniesienia poddają jednak w wątpliwość prawdopodobieństwo, że FTX trafi do giełdy prowadzonej przez CZ. W księgach FTX jest bowiem niemożliwa do załatania dziura finansowa. 

Sprawdź: Metaverse

Wczoraj informowaliśmy o tym, co stoi za upadkiem FTX i dlaczego Binance chciało przejąć tę giełdę. Obecnie znamy kolejne szczegóły, które nie są korzystne dla inwestorów i użytkowników. 

FTX skończyły się pieniądze

Giełda FTX starała się pozyskać finansowanie w wysokości od 10 do 20 mld dol., zanim w ogóle ogłosiła, że przejmie ją Binance. To się jednak nie udało. 

Ponadto FTX odnotowała ok. 6 mld dol. wypłat w dniach poprzedzających decyzję o tym, że trafi pod skrzydła Binance. Inwestorzy chcieli wyciągnąć swoje pieniądze z FTX, póki było to jeszcze możliwe i łatwe. To sprawiło jednak, że problemy z płynnością FTX powiększyły się jeszcze bardziej. 

FTX jest jedną z największych giełd na rynku kryptowalut, a także aktywnym inwestorem w całej branży finansowej. Wraz z Alameda zapewniała firmom ok. 750 mln dol. linii kredytowych. 

Bloomberg podał, że firma była warta w najlepszym momencie nawet 32 mld dol. Dziś jej wartość, zdaniem analityków, to symboliczny 1 dol. 

Bitcoin wyprzedany 

Oczywiście doniesienia o upadku tak potężnego gracza, jakim była giełda FTX, nie mogły nie przełożyć się na wyceny aktywów. 

Bitcoin kosztuje zaledwie 16 600 dol., Ethereum potaniało do 1180 dol., a FTT, token FTX, kosztuje zaledwie 2,26 dol. (jeszcze parę dni temu było to ponad 23 dol.). 

Zobacz: Tinder

Cały rynek kryptowalut skurczył się o ok. 10% i ma kapitalizację na poziomie niespełna 900 mld dol. Wiele aktywów jednego dnia potraciło 30-40% ze swojej wyceny. Te, które trzymają się lepiej i są uważane za dość stabilne, odnotowały stratę rzędu 10-20%.