Backup danych. Co to jest i dlaczego warto go robić?

Zadbaj o backup danych!
Zadbaj o backup danych! Fot. Shutterstock
31 marca obchodzimy światowy dzień backupu. To dobra okazja, by dowiedzieć się, czym jest backup i dlaczego warto go robić - oraz z jakich narzędzi skorzystać, by proces robienia kopii danych przebiegł szybko i bezproblemowo.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Backup danych to proces tworzenia kopii zapasowej danych, czyli ich zapisywania na innym nośniku lub w innym miejscu niż oryginalne dane. Celem backupu jest zapewnienie ochrony przed utratą danych w przypadku awarii sprzętu, ataku hakerskiego, błędu ludzkiego lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Backup danych może być wykonywany na różne sposoby, na przykład poprzez kopiowanie plików na dysk twardy zewnętrzny, nagrywanie na płyty CD lub DVD, przechowywanie w chmurze lub na serwerze zdalnym. Ważne jest również regularne wykonywanie kopii zapasowych, aby zapewnić aktualność danych i minimalizować ryzyko utraty ważnych informacji.

Jak zrobić backup danych?

Istnieje wiele sposobów na wykonanie backupu danych, a wybór konkretnego zależy od rodzaju danych, ilości miejsca potrzebnego do przechowywania kopii zapasowej oraz indywidualnych preferencji. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych sposobów na wykonanie backupu danych:

 • Dysk zewnętrzny lub pamięć USB - podłącz dysk zewnętrzny lub pamięć USB do komputera i skopiuj na niego wszystkie ważne pliki i foldery.
 • Chmura - wiele usług oferuje przechowywanie danych w chmurze, co oznacza, że pliki są zapisywane na zdalnych serwerach. W tym przypadku nie trzeba się martwić o fizyczne nośniki ani o ich przechowywanie. Popularnymi usługami chmurowymi są np. Google Drive, Dropbox, OneDrive.
 • Backup online - jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje kopie zapasowe są bezpieczne, możesz skorzystać z usług backupu online. W tym przypadku dane są przechowywane na serwerach firmy zajmującej się tworzeniem kopii zapasowych, co zapewnia ochronę przed awariami sprzętu i innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami.
 • Backup na serwerze - jeśli posiadasz swój własny serwer, możesz na nim uruchomić oprogramowanie do tworzenia backupu, które automatycznie będzie tworzyć kopie zapasowe ważnych danych.

Nie ważne, który sposób wybierzesz, pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowych, aby mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne. Ponadto można skorzystać z różnych opcji w zależności od urządzenia. Przykładowo, wszystkie duże firmy - czy to Microsoft, czy Google czy też Apple, mają swoje własne narzędzia do tworzenia automatycznych kopii zapasowych danych na różnych urządzeniach, ale gromadzące w w "jednej chmurze".

Backup w świecie iPhone

Aby wykonać backup danych z urządzenia iPhone, można skorzystać z kilku sposobów:

Backup w iCloud:

 • Upewnij się, że Twoje urządzenie jest podłączone do Wi-Fi.
 • Przejdź do "Ustawienia" > "Twoje imię" > "iCloud".
 • Włącz "iCloud Drive" i upewnij się, że włączona jest opcja "Kopie zapasowe iCloud".
 • Kliknij "Wykonaj kopię zapasową teraz" lub wybierz opcję "Kopie zapasowe" i kliknij "Utwórz kopię zapasową".

Backup przy użyciu iTunes:

 • Podłącz swoje urządzenie do komputera przy użyciu kabla USB.
 • Otwórz program iTunes na swoim komputerze.
 • Kliknij na ikonę swojego urządzenia w iTunes.
 • Wybierz "Utwórz kopię zapasową teraz" lub "Zapisz kopię zapasową na komputerze".

Backup przy użyciu Finder na Macu z systemem macOS Catalina lub nowszym:

 • Podłącz swoje urządzenie do komputera przy użyciu kabla USB.
 • Otwórz aplikację Finder.
 • Znajdź swoje urządzenie w sekcji "Lokalizacje" na liście w lewej części okna.
 • Kliknij na urządzenie, aby wyświetlić jego informacje.
 • Wybierz opcję "Utwórz kopię zapasową teraz" lub "Zapisz kopię zapasową na komputerze".

Ważne jest, aby regularnie wykonywać kopie zapasowe, aby mieć pewność, że Twoje ważne dane są bezpieczne i zawsze dostępne, gdy ich potrzebujesz.

Backup w świecie Android

Aby wykonać backup danych z urządzenia z systemem Android, można skorzystać z kilku sposobów:

Backup w chmurze Google:

 • Upewnij się, że Twoje urządzenie jest podłączone do Wi-Fi.
 • Przejdź do "Ustawienia" > "Konta" > "Google".
 • Wybierz konto Google, na którym chcesz wykonać kopię zapasową.
 • Przejdź do sekcji "Synchronizacja" i włącz opcję "Synchronizacja danych".
 • Wybierz "Kopie zapasowe i przywracanie".
 • Włącz "Automatyczne tworzenie kopii zapasowych".
 • Kliknij "Utwórz kopię zapasową teraz" lub ustaw harmonogram tworzenia kopii zapasowych.

Backup przy użyciu aplikacji producenta:

 • Niektórzy producenci urządzeń z systemem Android oferują własne aplikacje do tworzenia backupu, np. Samsung Smart Switch lub HTC Backup.
 • Otwórz aplikację i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby wykonać kopię zapasową swoich danych.

Backup przy użyciu aplikacji z Google Play:

 • Na Google Play można znaleźć wiele aplikacji do tworzenia backupu, np. Helium Backup lub Titanium Backup.
 • Pobierz i zainstaluj wybraną aplikację, a następnie postępuj zgodnie z jej instrukcjami, aby wykonać kopię zapasową swoich danych.

Dlaczego warto chronić dane

Polska stała się jednym z najczęściej atakowanych krajów Europy. W ciągu tygodnia dochodzi nawet do 2 tys. incydentów. Skąd ten nagły wzrost? Od września 2022 r. rosyjscy cybernapastnicy koncentrują się na atakach na państwa wspierające Ukrainę, w tym również Polskę. 

Przykładem mogą być choćby dokonania grupy KillNet, która 15 lutego zaatakowała serwery Naczelnego Sądu Administracyjnego. Możemy tu również przywołać działania grupy rosyjskich hakerów XakNet, którzy utożsamiani są z atakami na Senat RP, a następnie również parlament Słowacji, Izraela czy amerykańskie wojsko. 

Każdego dnia dochodzi do milionów prób ataków hakerskich, które narażają firmy na ogromne straty finansowe. Wiadomo nie od dziś, że mają one ogromny wpływ na działanie wielu instytucji. Wniosek? Lepiej zapobiegać atakom niż ,,leczyć” ich skutki. Zwłaszcza, że ich wystąpienie do zaledwie kwestia czasu… 

Specjaliści z Cybersecurity Ventures szacują, że do 2025 roku cyberataki będą kosztować firmy 10 bilionów dolarów rocznie. W dalszym ciągu jednym z najbardziej opłacalnych dla hakerów rodzajem ataków pozostaje ransomware, który wywołuje niepokój u 85% przedsiębiorców. Nic dziwnego skoro, do ataków dochodzi już co 11 sekund. Backup, jako ostatnia linia obrony przed cyberatakami z pewnością zminimalizuje ich skutki. Idące z nim parze technologie Disaster Recovery z kolei pozwolą na sprawne odzyskanie danych i dalsze, nieprzerwane działanie firmy, nawet w momencie ataku. 

Bądź gotowy

Statystyki pokazują, że 75% prób przywracania danych po awarii kończy się niepowodzeniem. Dlatego, skuteczna ochrona musi oferować możliwość natychmiastowego przywracania danych i zagwarantować szybki dostęp do wszelkich istotnych usług. Tak, aby w momencie awarii, firma mogła szybko przywrócić krytyczne dane i systemy, a tym samym zminimalizować przestoje i zachować ciągłość działania. Warto zaznaczyć, że 93% firm, które nie posiadają planu odzyskiwania po awarii, upada w rok po utracie danych. Jak widać dane są siłą napędową każdego biznesu i nierzadko stanowią o ich wartości i wycenie. 

W ciągu zaledwie kilku miesięcy hakerzy zwiększyli ilość ataków hakerskich na całym świecie o blisko 38%. Odpowiedzią Unii Europejskiej na rosnącą liczbę cyberzagrożeń jest wprowadzona w życie 16 stycznia 2023 roku dyrektywa NIS 2 dotycząca podniesienia wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii. Firmy, które nie zastosują się do nowych obowiązku w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet do 10 milionów euro lub 2% całkowitego rocznego obrotu firmy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ