Altman i Brockman w Microsofcie! Satya Nadella: "Jesteśmy ekstremalnie podekscytowani"

Microsoft, fot. Shutterstock
Microsoft, fot. Shutterstock
Kolejne szokujące informacje odnośnie rewolucji kadrowej w OpenAI. Pomimo prób cofnięcia piątkowej decyzji o zwolnieniu CEO, Sama Altmana, przez radę dyrektorów firmy, do sukcesu nie doszło. Przed chwilą CEO Microsoftu, Satya Nadella, poinformował o zatrudnieniu Altmana i Brockmana u siebie, jako szefów strategicznego działu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O sprawie pisaliśmy w sobotę. Przeczytaj więcej na temat rewolucji w OpenAI. W dużym skrócie, rada dyrektorów firmy w piątek, 17 listopada, podjęła decyzję o zwolnieniu CEO OpenAI, Sama Altmana. W reakcji na to z firmy odszedł m.in. Greg Brockman, prezydent OpenAI. Co więcej, zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów, z firmy odeszła także grupa pracowników, w tym trzech Polaków: Jakub Pachocki, dyrektor badań OpenAI, Aleksander Mądry, szef zespołu zajmującego się oceną ryzyka ze strony AI oraz Szymon Sidor, badacz związany z firmą od siedmiu lat.

Satya Nadella: Będziemy współpracować z OpenAI

Zwolnienie Altmana jest dość interesujące m.in. z powodu zachowania tej informacji w tajemnicy także przed Microsoftem, strategicznym inwestorem i głównym partnerem OpenAI. Jak wynikało z doniesień medialnych, władze Microsoftu o rewolucyjnym zwolnieniu zostali poinformowani dosłownie na kilka minut przed jej publicznym ogłoszeniem. Zgodnie z pierwszymi informacjami, władze Microsoftu zadeklarowały dalszą chęć współpracy z OpenAI.

Burza w mediach i w branży tech spowodowała jednak, że rada dyrektorów podjęła decyzję o próbie przywrócenia Altmana na stanowisko CEO OpenAI. Co więcej, wielu pracowników OpenAI miało powiedzieć, że zamierza odejść do konkurencji, m.in. Google`a. Pojawiły się także plotki o chęci uruchomienia nowego startupu z branży AI autorstwa Altmana.

Z tego względu przez weekend rozpoczęły się rozmowy na temat przywrócenia Sama Altmana, głównie przez najważniejsze osoby w firmie. W niedzielę, jak poinformował Ilya Sutskever (członek zarządu i współtwórca OpenAI), rozmowy zakończyły się fiaskiem. Brali w nich udział także przedstawiciele inwestorów. Do momentu wyłonienia nowego CEO, obowiązki Altmana miał pełnić Emmett Shear, współtwórca serwisu Twitch.

Zaskoczenie z Microsoftu

Poniedziałkowy poranek przyniósł kolejne zaskoczenie. Tuż przed godz. 9 czasu polskiego, Satya Nadella, CEO Microsoftu, poinformował o dalszych planach współpracy z OpenAI oraz... o zatrudnieniu Altmana i Brockmana oraz grupy naukowców z OpenAI. Mają oni kierować "nowy, zaawansowanym zespołem badawczym od AI".

UWAGA! Planujemyrozwijać temat

ZOBACZ RÓWNIEŻ