Trzęsienie ziemi w OpenAI. CEO zwolniony, trzech Polaków odchodzi z firmy

Sam Altman
Sam Altman
Rada dyrektorów OpenAI zwolniła prezesa firmy, Sama Altmana, z jego funkcji. Przyczyna? "Niekonsekwencja w komunikacji z radą" - podała firma. Jak donosi portal theinformation.com, decyzję o odejściu z OpenAI podjęło trzech Polaków: Jakub Pachocki, Aleksander Mądry, i Szymon Sidor.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zebranie rady dyrektorów firmy odbyło się w piątkowy wieczór. Zgodnie z komunikatem firmy "Sam Altman odchodzi z funkcji dyrektora generalnego oraz z zarządu. Mira Murati, dyrektor technologii firmy, obejmie funkcję o. prezesa". Decyzja została podjęta przez: głównego naukowca OpenAI Ilyi Sutskevera, niezależnych dyrektorów Adama D'Angelo, CEO Quora, przedsiębiorcy technologicznego Tashy McCauley oraz Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology.

Przyczyna? Jak podano w komunikacie, zarząd uważa, że Altman "nie był on konsekwentny w swojej komunikacji z radą, co utrudniało jej zdolność do wykonywania jej obowiązków. Rada nie ma już pewności co do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI".

Jednocześnie, jak poinformowano; "OpenAI została celowo zorganizowana w celu realizacji naszej misji: zapewnienia, że sztuczna inteligencja ogólnego zastosowania przyniesie korzyści całej ludzkości. Rada pozostaje w pełni zaangażowana w służenie tej misji. Jesteśmy wdzięczni za wiele wkładów Sama w założenie i rozwój OpenAI. Jednocześnie uważamy, że konieczne jest nowe kierownictwo w miarę naszego postępu. Mira, jako lider obszarów badawczych,  produktowych i bezpieczeństwa firmy, jest wyjątkowo kompetentna do objęcia roli p.o. dyrektora generalnego. Mamy pełne zaufanie do jej zdolności do kierowania OpenAI w okresie przejściowym."

Do sprawy odniósł się już Sam Altman:

Ponadto z funkcji prezydenta firmy odszedł Greg Brockman. Opublikował on na serwisie X (dawniej Twitter) szczegóły ostatnich wydarzeń:

Zoe Kleinman, redaktor działu technologie w BBC spekuluje, że odejście Altmana mogło być związane z ostatnimi problemami związanymi z utrzymaniem funkcjonalności ChatGPT z powodu olbrzymiej popularności narzędzia. Kwestia finansowa miała nie być motywem - zgodnie z ostatnimi informacjami z października, wycena OpenAI wynosiła astronomiczne 80 mld dolarów. Jednocześnie, jak zaznacza, do rady dyrektorów należeli także Altman i Brockman. Z dotychczasowych informacji wynika, że nie zostali poinformowani o niespodziewanym zebraniu, na którym pozostała czwórka członków rady ich odwołała. 

Polacy odchodzą z OpenAI

Ponadto, jak informuje portal theinformation.com, decyzję o rozstaniu z firmą podjęło trzech Polaków: Jakub Pachocki, dyrektor badań OpenAI, Aleksander Mądry, szef zespołu zajmującego się oceną ryzyka ze strony AI oraz Szymon Sidor, badacz związany z firmą od siedmiu lat. Zgodnie z doniesieniami, poinformowali oni swoich współpracowników o odejściu. Ma to być oznaka rozczarowania zwolnieniem Altmana. Pachocki i Sidor znaleźli się w opublikowanej przez nas liście 23 najważniejszych Polaków w AI.


Przeczytaj nasz wywiad z Szymonem Sidorem


UWAGA! PLANUJEMY KONTYNUACJĘ TEMATU

--

Aktualizacja, 12:31

Nowa CEO firmy, Mira Murati, poinformowała na spotkaniu z pracownikami, że jej relacje z Microsoftem, czyli największym partnerem i inwesstorem w OpenAI, są "stabilne" - donosi theinformation.com. Jak wynika z doniesień m.in. agencji Reuters, władze Microsoftu o odwołaniu Altmana dowiedziały się zaledwie 5 minut przed opublikowaniem komunikatu na stronie firmy. Zgodnie ze słowami Miry Murati, CEO Microsoftu, Satya Nadella i CTO giganta, Kevin Scott, wyrazili "najwyższą pewność" w OpenAI.

ZOBACZ RÓWNIEŻ