Allegro wchodzi na giełdę. Wartość sprzedanych akcji to ponad 9 mld złotych [PODSUMOWANIE]

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Dziś, 12 października, o godz. 9:15, oficjalnie wystartują notowania Allegro, największego polskiego serwisu skupiającego sprzedawców handlujących przez internet. Sukces IPO oznacza, że jest to jedna z najbardziej wartościowych polskich firm.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak poinformowało Allegro, do inwestorów trafi łącznie ponad 213 mln akcji. Ostateczna cena za jeden udział wyniosła 43 złotych, zgodnie z pierwotną ofertą. Do inwestorów indywidualnych trafiło ponad 9 mln udziałów a ponad 204 mln do inwestorów instytucjonalnych. Dodatkowo inwestorom zaoferowano ponad 32 mln akcji "dodatkowego przydziału". 

Zainteresowanie akcjami było znaczne. Średnia stopa redukcji subskrypcji dla inwestorów indywidualnych wyniosła ok. 84,85 proc. Łączna wartość akcji to prawie 9,2 mld złotych. Zysk netto samego Allegro wyniósł około 900 mln złotych po odjęciu kosztów związanych z IPO. Jak poinformowała firma, pieniądze te zostaną wykorzystane na refinansowanie zadłużenia.

Osiągnięcie ceny 43 zł za akcję oznacza, że łączna wycena Allegro wynosi na dzień debiutu aż 44 mld złotych. To więcej, niż np. CD Projekt, który wart jest około 41 mld złotych.

-

Jakie mogą być skutki poniedziałkowego wejścia Allegro na giełdę, prognozują eksperci branży E-commerce:

 

Krzysztof Krawczyk, CEO Shoper

Debiut Allegro na GPW będzie miał większe znaczenie dla rynku finansowego niż dla samej branży e-commerce. Tutaj relacje między sklepami i marketplace’ami są już dość dobrze poukładane, a inwestycje w sektor powinny wpłynąć pozytywnie na całą branżę e-commerce w Polsce. 

Allegro jest jednym z kanałów sprzedaży także dla sklepów internetowych. Dla firm, takich jak nasza, dostarczających rozwiązania do sprzedaży przez internet, Allegro jest partnerem biznesowym. Zachęcamy sklepy internetowe używające naszej platformy, by sprzedawały wszędzie tam, gdzie są klienci, a więc także na Allegro. Nasze oprogramowanie zostało przygotowane tak, by umożliwiało zarządzanie wieloma kanałami sprzedaży, zarówno własnym sklepem, jak i kontem w serwisie aukcyjnym. Na początku 2020 r. dodatkowo zacieśniliśmy nasze relacje z Allegro, dzięki czemu właściciele sklepów internetowych mogą teraz korzystać z kampanii reklamowych Allegro Ads. Zauważyliśmy także, iż sprzedawcy z Allegro zaczęli częściej uruchamiać własny kanał i integrować go z obsługą sprzedaży w marketplace, aby mieć wszystko w jednym miejscu. Dzięki tym ruchom, liczba sklepów z integracją z Allegro wzrosła od początku roku o 39 proc.

 

Paweł Szewczyk, wiceprezes zarządu merce.com

Debiut Allegro jest lokalnym potwierdzeniem tego co się dzieje na globalnych giełdach. Spółki związane z e-commerce zaczynają aktywnie poszukiwać środków na dalszy, dynamiczny rozwój. Za oceanem w sierpniu zadebiutowała na giełdzie platforma BigCommerce, a kilka tygodni temu o podobnych planach poinformował marketplace Wish.

Inwestorzy przychylnym wzrokiem patrzą na mniejsze (w porównaniu do Allegro i amerykańskich gigantów) spółki e-commerce, bo to one potrafią zapewnić duże stopy zwrotu. Choć uwagę mediów przyciąga najbardziej majątek Jeffa Bezosa, to największymi wzrostami na światowych giełdach pochwalić się może nie Amazon, a mniejsze od niego lokalne spółki e-commerce’owe. Przykładem takiej spółki może być szwedzki Boozt, niemiecki Home24 czy polskie SFD. To wszystko powinno zachęcić kolejnych polskich graczy do wchodzenia na parkiet. Zapowiedział to już Answear.

Na tym tle wejście Allegro na GPW jest nie tyle zwiastunem nowej ery dla handlu internetowego, co wpisuje się w aktualny trend inwestowania w e-commerce’owe biznesy, który pandemia Covid-19 dodatkowo nasila. Istotny zaś może okazać się czynnik psychologiczny, jeżeli zgodnie z przewidywaniami poznański serwis okaże się najwyżej wycenianą spółką na giełdzie i utrzyma dłużej tą pozycje, detronizując dotychczasowego lidera, CD Projekt. Może wówczas pójść w jego ślady jako popularyzator swej branży w zbiorowej wyobraźni. Podobnie było z gamingiem, który dzięki giełdowym sukcesom warszawskiego studia zaczął być postrzegany już nie tylko z perspektywy nowych technologii, ale również w kontekście biznesowym i inwestycyjnym. 

 

Ewa Bartnik, dyrektor ds. Finansów i HR firmy IMKER

Obawiamy się, że termin wejścia Allegro na giełdę jest nie bez znaczenia. Prawdopodobnie wkrótce na polskim rynku zacznie funkcjonować e-commersowy gigant - Amazon, którego obecność negatywnie wpłynie na wycenę polskiej spółki. Dziś akcje Allegro wydają się okazyjne, ale bardzo szybko może się okazać, że wejście na giełdę było opłacalne jedynie z perspektywy obecnych inwestorów

 

Aktualizacja 9:30

Cena jeden akcji Allegro poszybowała do 65 zł. Po prawie 2 mln transakcji jej wartość spadła do nieco ponad 61 zł.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ