Afera wizowa w Polsce: USA zablokują ruch bezwizowy dla Polski ze względu na aferę PiS?

biden
Fot. shutterstock.
Czy kryzys w sprawach wizowych wpłynie na stosunki międzynarodowe? Według prof. Artura Nowaka-Fara, byłego wiceministra spraw zagranicznych "straciliśmy zaufanie do naszych partnerów", co może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Skandale związane z wydawaniem wiz dla cudzoziemców w Polsce stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność naszego kraju. Afera wizowa, która obecnie wstrząsa polityką, może negatywnie wpłynąć na stosunki międzynarodowe, zwłaszcza z sojusznikami. Co to oznacza dla Polski i jakie mogą być konsekwencje?

MSZ świadome wizowej korupcji

Afera wizowa w Polsce stała się gorącym tematem na krajowej i międzynarodowej scenie. Przypomnijmy dziennikarz Wirtualnej Polski, Patryk Słowik, ujawnił, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych było świadome wizowej korupcji od dawna.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA). Skoncentrowano się na kilkuset wizach wydanych w ciągu półtora roku, co może ujawnić zakres problemu. Afera wizowa jest niezwykle niewygodna dla rządzącej partii, co tylko zwiększa napięcie w kraju. W środku kampanii wyborczej, w której obecna władza mocno zaznacza swoją niechęć do uchodźców i imigrantów (głównie z Bliskiego Wschodu, dalszej części Azji i Afryki) ujawniono informacje, według których do Polski masowo wpuszczano liczne grupy migrantów zarobkowych z tych obszarów, na czym mieli zarabiać wybrani urzędnicy.

Europejska rewolucja w żywności: Niemiecki startup wnioskuje o sprzedaż mięsa z probówki

Afera wizowa w Polsce: USA zablokują ruch wizowy dla Polski ze względu na aferę PiS?

Za sprawy konsularne i wizowe odpowiedzialny był Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w MSZ, który stracił stanowisko 31 sierpnia. Według portalu Onet, Piotr Wawrzyk miał pomóc swoim współpracownikom w stworzeniu nielegalnego kanału przemytu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych.

Nieważne, czy Polska była bezpośrednio zaangażowana w nielegalny przemyt migrantów, czy nie, fakt ten stawia państwo w niekorzystnym świetle i ma być przedmiotem dokładnego śledztwa. W sprawę zaangażowała się także Najwyższa Izba Kontroli.

Prof. Artur Nowak-Far podkreśla na łamach Money.pl, że cała sprawa pokazuje niezdolność państwa do szybkiej reakcji i identyfikacji zagrożeń. Dodatkowo według byłego wiceministra spraw zagranicznych Amerykanie mogą zadecydować o zawieszeniu wobec nas udogodnień wizowych. Jak przypomina w rozmowie z portalem finansowym, kiedy Węgrzy wydawali swoje paszporty w szemrany sposób, USA zawiesiły wobec nich reguły ruchu bezwizowego.

Polska straciła zaufanie sojuszników

Skutki afer związanych z wizami mogą być odczuwalne bardzo szybko. Nowak-Far uznaje, że Polska z pewnością straciła zaufanie swoich sojuszników, co może doprowadzić do zawieszenia udogodnień wizowych dla polskich obywateli.

Dyskusja wokół zachowania polskich strażników granicznych i żołnierzy na granicy z Białorusią wyszła poza granice naszego kraju. Wynika z niej, że wiele z osób próbujących przekroczyć granicę ma potencjalne uprawnienia do wystąpienia o azyl - mimo to Polska próbuje ich deportować lub przerzucać przez granicę. Jak uważa Artur Nowak-Far to podejście jest krytykowane przez część społeczności międzynarodowej i może negatywnie wpłynąć na naszą pozycję na arenie międzynarodowej.

Zablokowanie ruchu bezwizowego dla Polski miałoby ogromnie niekorzystne znaczenie symboliczne, a także finansowe. Zarówno dla wielu przedsiębiorców, jak i obywateli, którzy zaplanowali podróż do USA.

E-paragony w twoim telefonie. Konsumenci zyskują dodatkowe narzędzie cyfrowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ