Windows 12 może trafić na rynek w 2024 roku. Dołączą do niego komputery AI

Windows 12 może trafić na rynek w 2024 roku. Dołączą do niego komputery AI
Microsoft pracuje nad nową wersją Windows – tym razem będzie to "dwunastka", która ma zapoczątkować erę obliczeń AI w komputerach konsumenckich.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Commercial Times to chińska gazeta finansowa. Jej dziennikarze zdobyli informacje od – prawdopodobnie – partnerów biznesowych Microsoftu i twierdzą, że Windows 12 pojawi się na rynku już w czerwcu 2024 roku.

Podobno Jason Chen, prezes firmy Acera, popularnego producenta laptopów, powiedział na Wystawie Technologii Medycznych 30 listopada, że Microsoft ma takie plany. Podobne wypowiedzi padły też z ust prezesa Quanta.

Eksperci rynkowi zauważyli wzrost wydatków na generatywną sztuczną inteligencję (GenAI). Jak czytamy w chińskiej gazecie, wydatki na GenAI przekroczyły w 2022 roku aż 1,37 mld dol. To mniej więcej równowartość całkowitej sumy wydanej na te technologie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Windows 12 napędzi sprzedaż komputerów AI

Do komputerów zaczną trafiać układy AI, przeznaczone do obliczeń zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Jednocześnie Microsoft chce to wykorzystać i zamiast wprowadzać odpowiednie funkcje do Windows 11, przygotuje całkowicie nowy system operacyjny – Windows 12.

Tym sposobem Microsoft będzie miał nowy system i nową sprzedaż, a jednocześnie będzie to na tyle atrakcyjne oprogramowanie, że klienci zaczną dostrzegać realną potrzebę wymiany dotychczasowych komputerów z Windows 10. Nowe komputery będą wyposażone w układy AI, a Windows 12 zapewni odpowiednie funkcje, by z nich korzystać.

W październiku dyrektor finansowy Intela, Dave Zinsner, wspomniał o "odświeżeniu Windows", którego można się spodziewać w przyszłym roku. Stwierdził również, że producent chipów uważa, iż to odświeżenie sprawi, że przyszły rok będzie dobry dla ich działalności po stronie konsumenta.

Wcześniejsza plotka wskazywała na wprowadzenie wczesnej wersji Windows 12 jesienią 2024 roku, z pełnym wydaniem planowanym na 2025 rok. Wówczas mówiono, że system operacyjny będzie skoncentrowany na AI.

ZOBACZ RÓWNIEŻ