Wielkie pieniądze dla EIT InnoEnergy

Wielkie pieniądze dla EIT InnoEnergy
EIT InnoEnergy, fundusz specjalizujący się w inwestycje w startupy z obszaru rozwoju zrównoważonej energii, z sukcesem zakończył niepubliczną emisję akcji i pozyskał ponad 140 mln euro kapitału. Inwestorami są inne fundusze oraz instytucje finansowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

EIT InnoEnergy, będący wiodącą siłą napędowa rozwoju zrównoważonej energii, z sukcesem zakończył niepubliczną emisję akcji i pozyskał ponad 140 mln euro kapitału. Inwestorami w tej rundzie zostały zarówno nowe podmioty (Societe Generale, Santander CIB, PULSE – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling oraz NIIT), jak i dotychczasowi akcjonariusze (Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie).

Zobacz listę najlepszych startupów

EIT InnoEnergy szykuje inwestycje

Pozyskane przez InnoEnergy środki zostaną przeznaczone na zwiększenie potencjału inwestycyjnego w nowe spółki, dalszy rozwój dotychczasowych 200 spółek portfelowych, przyspieszenie skutecznego wprowadzania na rynek nowych podmiotów przemysłowych (company builders), wykorzystanie szans rynkowych w zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym, a także wzmocnienie ekspansji w USA.

– Nowa emisja akcji InnoEnergy zakończyła się sukcesem. Do grona naszych inwestorów dołączyli nowi globalni gracze, a kilku dotychczasowych akcjonariuszy zwiększyło swoje zaangażowanie. Pozyskane przez nas środki pozwolą podwoić nasz dotychczasowy potencjał inwestycyjny. Transformacja energetyczna nabiera tempa w Europie i na świecie, a w wielu zachodnich gospodarkach obserwujemy przyśpieszenie reindustrializacji. To szansa dla InnoEnergy, naszych spółek portfelowych i partnerów z naszego ekosystemu. Jesteśmy gotowi na tę podróż! Od 2010 roku niezmiennie osiągamy założone cele – podkreśla Marcin Wasilewski, CEO InnoEnergy Central Europe.

W co inwestuje EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy inwestuje na wczesnym etapie w innowacyjne technologie i zespoły z sektora clean tech, których rozwój wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. W ramach ekosystemu działają firmy przemysłowe o różnej skali, a także inwestorzy (publiczni i prywatni, fundusze kapitałowe i dłużne), uczelnie wyższe, ośrodki badawcze oraz instytucje publiczne. 

Portfolio InnoEnergy obejmuje obecnie 200 spółek, z których trzy osiągnęły już status jednorożców. Do 2030 roku spółki portfelowe InnoEnergy mają potencjał uzyskania łącznych przychodów na poziomie 110 mld euro oraz ograniczenia emisji o ekwiwalent 2,1 G ton CO2. Łącznie spółki pozyskały dotychczas 9,7 mld euro inwestycji. 

Komentarze wybranych inwestorów

 

Nikolai Ardey, Executive Director Volkswagen Group Innovation

„Volkswagen chce odgrywać wiodącą rolę w procesie dekarbonizacji sektora mobilności – zarówno dziś, jak i w przyszłości. Oprócz prowadzenia własnej działalności w tym obszarze, coraz mocniej stawiamy na współpracę z wysoce innowacyjnymi start-upami. Jako globalna firma możemy pomóc w rozwoju dobrych pomysłów w kierunku realnych rozwiązań, które będą wdrażane na skalę przemysłową. Poprzez kolejną inwestycję w EIT InnoEnergy wzmacniamy naszą udaną współpracę, szczególnie w sektorze e-mobility i odnawialnych źródeł energii, oraz wspieramy spółkę w jej dalszej ekspansji”. 

 

Mark Weustink, Head of Sustainable Investments, ING

„Współpraca z EIT InnoEnergy jest odzwierciedleniem naszej strategii, która zakłada przyspieszenie transformacji energetycznej w całej Europie. InnoEnergy z powodzeniem wspiera finansowo, strategicznie i operacyjnie innowacyjne start-upy w realizacji ich ambicji rozwojowych. Jego ekosystem umożliwia także wymianę wiedzy między spółkami portfelowymi, inwestorami, uczelniami wyższymi i decydentami w UE. Dzięki InnoEnergy zrównoważone firmy mogą w znaczący sposób przyczynić się do dekarbonizacji Europy, m.in. poprzez zwiększanie produkcji baterii i opracowywanie rozwiązań dla branż, w których obniżenie emisji jest szczególnym wyzwaniem, takich jak przemysł metalurgiczny. Głęboko wierzymy w sukces InnoEnergy i jego ekosystemu. W 2021 roku zostaliśmy pierwszym inwestorem finansowym spółki. Udział w kolejnej rundzie inwestycyjnej jest potwierdzeniem naszego zaangażowania w dalszy rozwój partnerstwa z InnoEnergy i wspólnego działania na rzecz przyśpieszenia transformacji energetycznej w Europie”.

 

Steffen Grosse, CEO, Equity Finance, Siemens Financial Services

„Dalsze wzmacnianie naszej współpracy z EIT InnoEnergy i jego rozbudowanym ekosystemem spółek portfelowych jest odzwierciedleniem naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Łącząc ludzi, zasoby i innowacyjne technologie, EIT InnoEnergy napędza zieloną transformację w Europie. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym procesie i dzielić się naszą specjalistyczną wiedzą z obszaru finansów i technologii”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ