Wielka inwestycja w Polsce. Northvolt zbuduje fabrykę baterii

Northvolt fabryka Northvolt, fot. materiały prasowe
Firma Northvolt zainwestuje w Polsce 200 mln dolarów w nową fabrykę baterii. Inwestycja powstanie w Gdańsku. Szczegóły projektu zdradzi podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z komunikatu firmy Northvolt, łączna powierzchnia fabryki wyniesie 50 tys. mkw. Inwestycja powstanie w dwóch etapach. Łączne mocne produkcyjne fabryki pozwolą na stworzenie baterii o mocy 5 GWh z docelowym potencjałem na rozwój produkcji do 12 GWh.

Dodatkowo w ramach projektu powstanie nowe centrum R&D, które doprowadzi do powstania 500 nowych miejsc pracy w rejonie Gdańska.

Budowa fabryki rozpocznie się jesienią br. a produkcja pierwszych baterii wystartuje już w 2022 roku. Pierwszy etap umożliwi produkcję baterii o mocy 5 GWh. Drugi etap rozszerzy możliwości produkcyjne to 12 GWh. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, nowa fabryka będzie zasilana przez energię odzyskiwalną.

Komponenty do baterii będą przybywały do Polski ze Szwecji, z fabryki Northvolt w Skellefteå.

Northvolt jest już obecne w Polsce od trzech lat. Firma powstała w 2016 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1000 osób w swoich fabrykach i oddziałach na terenie Szwecji, Niemiec i Polski. Klientami firmy są m.in.:  ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas i Volkswagen Group. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY