W Katowicach rusza "Kopalnia Startupów". Na laureatów czeka milion złotych

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
1 marca ruszył nabór wniosków do „Kopalni Startupów”, konkursu na miejski start-up. W ciągu trzech lat na nagrody zostanie przeznaczony milion złotych, a w pierwszej edycji na trójkę laureatów czeka 330 tysięcy zł do podziału, w tym dwuletnie pakiety na wynajem biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rusza pierwsza edycja konkursu na miejski startup, którego organizatorem jest Miasto Katowice. To pierwszy tego typu konkurs organizowany na Śląsku. Jego celem jest wybór najlepszych start-upowych projektów rodem z Katowic. Konkurs „Kopalnia Startupów” stanowi realizację jednego z punktów „Umowy z mieszkańcami Prezydenta Miasta Katowice”.

- Katowice zmieniają się na naszych oczach. Stolica województwa śląskiego, która słynęła z przemysłu, a w szczególności z działalności górniczej, stawia na innowacje i kreatywność. Konkurs nadaje nowy wymiar pojęciu kopalni, gdzie zamiast węgla będziemy wydobywać innowacje i dobre pomysły. Chcemy promować Katowice, jako miejsce przyjazne młodemu biznesowi i startupom. Cieszę się, że do udziału w samym procesie konkursowym udało nam się pozyskać wielu znakomitych ekspertów, którzy podjęli się weryfikacji pomysłów biznesowych i wyłonienia najlepszych z nich. Będą oni również dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem pomagając w przygotowaniach do kolejnych etapów konkursu - mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Konkurs przewiduje konkurencyjną w skali kraju pulę nagród. Jest też niestandardowo skierowany do startupów, które dopiero przygotowują się do wdrożeń swoich pomysłów. Teraz startuje pierwsza edycja, a w planach są przynajmniej dwie kolejne.

- Konkurs jest pomyślany jako ważny, ale nie jedyny element strategii budowania w Katowicach silnego ekosystemu startupowego, który jak pokazują najnowsze trendy, stał się nieodzowny w tworzeniu silnej gospodarki. Zależy nam, aby najlepsze startupy z Katowic miały szansę rozwijać się w swoim mieście, dlatego poza wymiarem finansowym, który może zostać zainwestowany w rozwój, proponujemy najlepszym dwuletni ekwiwalent w postaci biura w pakiecie w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Chcemy śledzić i wspierać ich rozwój, a przy tym szczycić się tym, że stworzyliśmy przyjazne miejsce do innowacyjnych wdrożeń. Razem z biurem w grę wchodzi przecież cała, bogata oferta inkubacji w Rawa.Ink – mówi Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów.

Dla zwycięzcy konkursu przewidziano kwotę w wysokości 150 tysięcy zł. Dla laureata drugiej nagrody to 100 tysięcy zł, a dla zdobywcy trzeciego miejsca to 80 tysięcy zł. Wszystkie nagrody zawierają ekwiwalent za dwuletni pakiet biura w Rawa.Ink w wysokości 36 000 zł.

Uczestnicy konkursu będą mieli okazję współpracować z cenionymi ekspertami i mentorami, poszerzając swoją wiedzę w zakresie innowacji, zarządzania projektami i kierowania zespołem, a także w zakresie kompetencji biznesowych. W trakcie całego procesu konkursowego powyższe obszary kompetencyjne będą wzmacniane poprzez tzw. smart money w ramach dwóch programów mentoringowych. Proces konkursowy potrwa do czerwca, wtedy poznamy laureatów. Wszystkie aktualności, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: kopalniastartupow.katowice.eu

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY