Sztuczna inteligencja pozwana przez Getty Images. To chyba pierwszy taki przypadek

Getty Images pozywa Stability AI. Sztuczna intelig
Getty Images pozywa Stability AI / Fot. Fabrikasimf, Freepik.com
To była tylko kwestia czasu. Narzędzia AI są już przedmiotem sporów o prawa autorskie a nawet pozwów dotyczących własności intelektualnej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Getty Images pozywa Stability AI. To pierwszy znaczący pozew przeciwko firmie generującej obrazy za pomocą sztucznej inteligencji.

Szczegóły pozwu są w większości nieznane. Postępowanie sądowe zostało wszczęte w londyńskim High Court of Justice, a Getty Images twierdzi, że Stability AI (twórca Stable Diffusion) bezprawnie "skopiował i przetworzył miliony obrazów chronionych prawem autorskim i powiązanych metadanych, będących własnością lub reprezentowanych przez Getty Images".

Sprawdź: 5600 brutto ile to netto

Inaczej mówiąc, aby AI mogła tworzyć odpowiednie obrazy, najpierw uczyła się jak to robić. I uczyła się na bibliotece Getty Images.

AI trafia do sądu

Getty Images twierdzi, że zdjęcia stockowe zostały uwzględnione w danych treningowych Stability AI bez jakiejkolwiek formy licencji lub wynagrodzenia. 

Nikt nie musi być prawnikiem ani naukowcem, aby udowodnić, że to prawda - Stable Diffusion od czasu do czasu wypluwa nawet obrazy ze znakami wodnymi z Getty Images, Shutterstock i innych platform z płatnymi zdjęciami stockowymi. 

Generatory obrazów AI są zwykle szkolone na publicznie dostępnych danych. Zgarniają zdjęcia, ilustracje i inne obrazy z internetu bez zgody oryginalnych artystów (i oczywiście bez ich wiedzy). 

Zobacz: Co to DDoS

To była zresztą powszechna krytyka Lensa AI, aplikacji "magiczny portret", która zyskała wirusową popularność w zeszłym miesiącu. 

Dla jasności, Lensa AI działa na Stable Diffusion i zarobiła już ponad 30 milionów dolarów. Jeśli jesteś artystą, którego prace zostały uwzględnione w danych szkoleniowych Stable Diffusion, zarobiłeś 0 dolarów z Lensa AI. Dziękujemy.

Trudno jest wytoczyć sprawę sądową przeciwko platformom takim jak Stable Diffusion, ponieważ sąd nie ustanowił precedensu w tej sprawie. 

Ponadto Stability AI jest technicznie organizacją non-profit, która działa w taki sposób, że opiera się na argumencie o "dozwolonym użytku". Właśnie dlatego ten pozew jest tak ważny. Getty Images jest o wiele potężniejszy niż pojedynczy artysta, a jej sprawa przeciwko Stability AI może ustawić oczekiwania prawne dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji.

"Getty Images dostarczyło już licencje wiodącym innowatorom technologicznym do celów związanych ze szkoleniem systemów sztucznej inteligencji… Stability AI nie zabiegało o taką licencję od Getty Images. Zamiast tego, naszym zdaniem, zdecydowało się zignorować opcje licencyjne i długoletnią ochronę prawną w pogoni za własnymi interesami handlowymi" - informuje firma.

W wywiadzie dla The Verge dyrektor generalny Getty Images, Craig Peters, wyjaśnia cel tego procesu. Getty Images nie jest zainteresowane odszkodowaniami prawnymi i nie chce spowalniać postępu sztucznej inteligencji. Zamiast tego chce zapobiec sytuacji, gdzie pojedyncza jednostka czerpie korzyści kosztem innych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ