Spodziewane spowolnienie inflacji - Ekonomiści przewidują niższy odczyt w czerwcu

GUS
Budynek GUS, fot. shutterstock.
Już w najbliższy piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej w czerwcu. Ekonomiści jednomyślnie przewidują, że odczyt ten będzie niższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według analityków Santander Banku, inflacja CPI w czerwcu wyniosła 11,8% w ujęciu rocznym. Z kolei eksperci z Credit Agricole są nieco bardziej optymistyczni i szacują odczyt na poziomie 11,5%.

Spadek inflacji gwarantowany?

Przypomnijmy, że najwyższy poziom inflacji odnotowano w lutym, kiedy wyniósł on aż 18,4% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Od tego czasu inflacja systematycznie spadała. W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 16,1% wyższe niż rok wcześniej, w kwietniu o 14,7%, a w maju "tylko" o 13%.

Kontrabanda pod Tatrami [AFERY PRL]

 

Najniższy odczyt inflacji już w piątek?

Jeśli prognozy analityków się potwierdzą, to czerwcowy odczyt inflacji może okazać się najniższy od ubiegłorocznej wiosny - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Jednak mimo spowolnienia, inflacja nadal będzie znacznie przekraczać cel Narodowego Banku Polskiego (NBP), który wynosi 2,5% (z marginesem +/- 1 punkt procentowy).

GUS opublikuje szybki szacunek danych o czerwcowej inflacji w piątek o godzinie 10:00. Ostateczne, bardziej precyzyjne dane poznamy dopiero w połowie przyszłego miesiąca. Inflacja wciąż pozostaje istotnym czynnikiem, który wpływa na gospodarkę i decyzje polityki monetarnej, dlatego wszelkie informacje na ten temat są dokładnie analizowane przez ekonomistów i przedsiębiorców.

Zostań Przedsiębiorcą Roku EY! [GRA]

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ