Sektor blockchain bije kolejny rekord finansowania. Startupy mają powód do radości

Padł rekord finansowania w Web3 / Fot. Shubham Dha
Padł rekord finansowania w Web3 / Fot. Shubham Dhage, Unsplash.com
Podczas gdy większość sektorów odnotowała kwartalne spadki, środki venture capital dla startupów blockchain i Web3 płynęły w rekordowym tempie. Inwestorzy przeznaczyli aż 9,2 mld dol. na przedsięwzięcia tego rodzaju w pierwszym kwartale br.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak czytamy w raporcie "State of Blockchain Q1'22" CB Insights, sektor blockchain i Web3 przyciągnął 9,2 mld dol. finansowania w pierwszym kwartale br. Największe transakcje w tym okresie wynosiły 200 mln dol. i było ich aż 13. 

Sprawdź: Zeszyt on line

Już przez siedem kwartałów z rzędu rośnie łączna wartość finansowania w startupy Web3. Choć mamy obecnie do czynienia z niepewną sytuacją makroekonomiczną i ogromną inflacją, w pierwszym kwartale również udało się pobić rekord. Fundusze venture capital wierzą, że krypto i blockchain to przyszłość, inwestując kolejne setki milionów dolarów w obiecujące przedsięwzięcia z takich sektorów jak NFT czy DeFi.

Łącznie w pierwszym kwartale zawarto 461 umów finansowania, czyli ponad 7 na dzień. To o 15% więcej niż w poprzednim kwartale, a także o 84% więcej r/r. Co więcej, aż 80% globalnych umów finansowania zawarto ze startupami we wczesnej fazie rozwoju (early stage). Jest to więc sektor ciągle daleki od dojrzałości i jak twierdzi CB Insights, dopiero w przyszłości pojawią się o wiele większe umowy - obecnie jednorazowo inwestorzy przeznaczają ok. 200 mln dol. Najwięcej środków trafia do amerykańskich startupów - aż 63%. 

Blockchain a finansowanie. Co jest popularne?

Animoca Brands jest inwestorem VC, który zawarł najwięcej umów finansowania w tym kwartale, podobnie zresztą jak w poprzednim. To firma z siedzibą w Hongkongu, która koncentruje się głównie na metaversie, NFT i gamingu. Drugim najbardziej aktywnym inwestorem jest Coinbase Ventures, a za nim Pantera Capital. 

Najwięcej, bo 26% środków, trafiło do startupów z segmentu NFT. To albo firmy gamingowe, albo prowadzące platformy typu marketplace, albo zapewniające infrastrukturę. 

Dużym zainteresowaniem cieszy się także segment DeFi (zdecentralizowane finanse). Finansowanie przeznaczone na DeFi wzrosło o 425% r/r, a pierwszy kwartał br. był rekordowy. Startupy zebrały łącznie 2,1 mld dol., czyli 5 razy więcej niż w pierwszym kwartale 2021 r. Największa umowa wynosiła 450 mld dol., które pozyskała ConsenSys w ramach serii D. Firma oferuje portfel DeFi MetaMask, z którego miesięcznie korzysta 30 mln aktywnych użytkowników. 

Zobacz: Kiedy spadną ceny mieszkań

Najwięcej środków trafiło do firm z Nowego Jorku, w dodatku już trzeci kwartał z rzędu. Startupy z Doliny Krzemowej uplasowały się na drugiej pozycji. To właśnie w Nowym Jorku znajdziemy takie firmy jak ConsenSys, OpenSea czy Fireblocks.

W sektorze blockchain znajdziemy już 62 jednorożce, czyli startupy wyceniane na ponad 1 mld dol. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY