SEC pozwał Coinbase. Akcje giełdy kryptowalut o 12% w dół

Coinbase pod presją SEC / Fot. Piotr Swat, Shutter
Coinbase pod presją SEC / Fot. Piotr Swat, Shutterstock.com
To nie wróży nic dobrego. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała giełdę kryptowalut Coinbase. Twierdzi że działała "jako niezarejestrowany broker". Domaga się zamknięcia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

SEC (Securities and Exchange Commission - Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) uważa, że Coinbase narusza przepisy dotyczące papierów wartościowych i przez lata przeciwstawiał się strukturom regulacyjnym oraz unikał wymogów dotyczących ujawniania informacji. 

Flagowe programy maklerskie, giełdowe i stakingowe (coś na wzór lokat) Coinbase'a naruszają zdaniem SEC przepisy dotyczące papierów wartościowych.Co najmniej 13 aktywów krypto dostępnych na Coinbase komisja uznaje za papiery wartościowe, natomiast nie były tak traktowane przez spółkę. To m.in. SOL (Solana), Cardano oraz Filecoin. 

Sprawdź: Firmy kryptowalutowe grają w pokera z SEC

"Uważamy, że Coinbase, pomimo podlegania przepisom dotyczącym papierów wartościowych, mieszał i bezprawnie oferował funkcje giełdy, brokera-dealera i izby rozliczeniowej" – powiedział Gary Gensler, przewodniczący SEC, w oświadczeniu dla mediów.

Jednocześnie Paul Grewal, dyrektor prawny w Coinbase, skomentował działanie SEC następującymi słowami: "SEC polega wyłącznie na egzekwowaniu prawa w przypadku braku jasnych zasad dla branży aktywów cyfrowych. Szkodzi to konkurencyjności gospodarczej Ameryki i firmom takim jak Coinbase, które wykazują zaangażowanie w przestrzeganie przepisów". Inaczej mówiąc, SEC kieruje sprawę do sądu, która dotyczy cyfrowych aktywów, dla których wcześniej nie było opracowanych jasnych zasad i przepisów. Ot, komisja uznała, że chce je potraktować jak typowe papiery wartościowe, którymi w rzeczywistości jednak nie są.

SEC od miesięcy ma już opinię komisji, która działa na szkodę innowacji. Doprowadziła też do zamknięcia usługi stakingowej w giełdzie Kraken.

Rynek uważa, że Coinbase to obecnie prawdopodobnie jedyna spółka, który ma wystarczający kapitał, aby stanąć twarzą w twarz z SEC i Genslerem. 

Z drugiej strony SEC twierdzi, że w przypadku kryptowalut, do których nie było przepisów, takie aktywa są traktowane zgodnie z testem Howeya. Ten służy do określenia, czy aktywa są kontraktem inwestycyjnym, a zatem zabezpieczeniem. Aktywa są uważane za zabezpieczenia, jeśli obejmują trzy rzeczy: inwestycję we wspólne przedsięwzięcie, z uzasadnionym oczekiwaniem zwrotu, poprzez pracę innych osób.

Na razie akcje Coinbase znacznie potaniały. W ciągu jednego dnia o 12%:

Szanse na to, że Coinbase wygra z komisją wspieraną przez rząd, który nie jest przychylnie nastawiony do sektora kryptowalut, nie są zbyt wysokie.