RKKVC jednym z inwestorów Bcomp. Startup pozyskał 40 mln dolarów na rozwój naturalnych włókien dla sektora mobilności

Bcomp
Zespół założycielski startupu Bcomp. / Bcomp
Bcomp - firma z sektora czystych technologii – zamyka rundę finansowania Serii C na kwotę 40 mln USD (36 mln CHF) na dekarbonizację mobilności poprzez zastąpienie włókna karbonu wysokowydajnymi i ekologicznymi materiałami kompozytowymi zmniejszając wytwarzanie CO2 nawet o 60%.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bcomp, spółka działająca w dziedzinie wysokowydajnych kompozytów z naturalnych włókien dla sektora mobilności, uznany za jedną ze 100 najważniejszych firm z sektora czystych technologii, ogłosił dziś zakończenie rundy finansowania Serii C na kwotę 40 mln USD (36 mln CHF). Runda została poprowadzona przez EGS Beteiligungen AG (EGSB), szwajcarskiego inwestora family office. W rundzie również uczestniczylii: Verve Ventures, Zürcher Kantonalbank, Generali, Airbus Ventures, BMW i Ventures, Porsche Ventures, Volvo Cars Tech Fund i polski zespół RKKVC.

Komercjalizacja i ekspansja 

Finansowanie pomoże Bcomp zwiększyć swoje zdolności produkcyjne do przekształcania zaawansowanego portfolio możliwości komercyjnych w przemyśle motoryzacyjnym oraz wspierać wejście na nowe rynki w Azji i Ameryce Północnej. Obserwując zastosowania rozwiązań firmy w masowej produkcji m.in. u Volvo czy Polestar, szwajcarska firma będzie również wprowadzać rozwiązania związane z lekkimi konstrukcjami i zrównoważonym rozwojem dla dodatkowych pionów, które obejmują m.in. kolej, lotnictwo, przemysł kosmiczny i dobra konsumpcyjne.

Opatentowana gama tkanin wzmocnionych lnem Bcomp — powerRibs™ i ampliTex™ — to innowacyjne technologie, które mogą być używane przez OEM jako zamienniki standardowych materiałów, takich jak karbon, włókno szklane lub plastik w wielu branżach, gdzie materiały muszą spełniać wysokie wymagania i posiadać certyfikaty. Od strony wydajności, powerRibs™ i zakres tkanin ampliTex™ oferują niższą wagę i wyższą sztywność w stosunku do konkurencyjnych kompozytów syntetycznych. Materiały oferują również dodatkowe zalety, w tym wysokie tłumienie drgań oraz zwiększone bezpieczeństwo, ponieważ materiały nie rozpadają się na uderzenie. Przyjmując te zrównoważone rozwiązania i osiągając dematerializację poprzez zmniejszenie użycia materiałów, możliwe jest znaczne zmniejszenie emisji CO2 na całym cyklu życia produktów klienta, od produkcji aż po koniec życia.

Mateusz Bodio, założyciel RKKVC.

– Inwestycja w szwajcarską spółkę Bcomp jest kontynuacją realizacji naszej strategii inwestycyjnej. Już od kilku lat inwestujemy tylko i wyłącznie w krajach Europy Zachodniej i w USA w technologicznych liderów. Spółka bcomp produkuje kompozyty, które są wykorzystywane od motorsportu (współpraca m.in. z BMW czy Airbus, którzy następnie zainwestowali w Spółkę), aż po użycie w jednej z ostatnich misji rakiety SpaceX, Falcon 9. W ten sposób zamierzamy kontynuować naszą strategię, inwestować w najlepsze zachodnie spółki i pod ten cel przymierzamy się do zebrania nowego, niezależnego funduszu inwestycyjnego – powiedział Mateusz Bodio, Założyciel RKKVC.

– Głęboko wierzymy, że obraliśmy odważny, ale słuszny kierunek i dalsza eksploracja najbardziej rozwiniętych rynków VC przełoży się na kolejne ciekawe inwestycje. Nasze ostatnie transakcje potwierdzają zdolność i kompetencje naszego zespołu do realizacji ambitnych projektów i to na najbardziej konkurencyjnych rynkach kapitałowych, takich jak USA, Niemcy czy Szwajcaria. Wspólnie z naszymi partnerami inwestycyjnymi stanowimy silne wsparcie i dużą wartość dodaną dla firm, w które inwestujemy – dodał Aleksander Kłak, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego RKKVC.

Znani producenci samochodów, którzy również zainwestowali w spółkę np. BMW, Porsche czy Volvo już używają rozwiązań powerRibs™ i ampliTex™. Na przykład, tkanina ampliTex™ jest stosowana na dużą skalę dla widocznych komponentów wnętrza w nowym elektrycznym Volvo EX30, podczas gdy BMW używa obu produktów w projektowaniu części wnętrza i zewnętrznych dla swojego BMW M4 GT4.

– Od samego początku wspieramy Bcomp i oraz będziemy wprowadzać ich kompozyty na globalny rynek mobilności – powiedział Claas Carsten Kohl, partner w Airbus Ventures.

Nawet do 70% redukcji plastiku

Innowacyjne materiały firmy znacząco przyczyniają się do dekarbonizacji, umożliwiając, redukcję zawartości plastiku do 70% i oraz osiągnąć oszczędności masy o do 50% w porównaniu z tradycyjnymi materiałami. Użycie naturalnych, wysokowydajnych kompozytów bcomp może również zmniejszyć ilość emitowanego CO2 do 60%.

Z certyfikatami, takimi jak IATF 16949 i ISO 9001, zakres potencjalnego zastosowania do masowej produkcji jest niezwykle szeroki.

– Nie tylko mierzymy się z bardziej rygorystycznymi regulacjami dotyczącymi emisji węgla, ale konsumenci i producenci na całym świecie rozumieją, że musimy znaleźć alternatywne materiały i sposoby ich produkcji, aby zachować naturalny stan naszego środowiska – powiedział CEO Bcomp, Christian Fischer  Jakość inwestorów w naszej rundzie inwestycyjnej wyraźnie demonstrują ich wiarę, że nasze biokompozyty stanowią idealną alternatywę.

Przeczytaj także: Polskie fundusze Level2 Ventures i RKKVC wzięły udział w międzynarodowej rundzie inwestycyjnej Sea Machines

ZOBACZ RÓWNIEŻ