RKKVC wykłada miliony na brytyjski startup. "Technologia używana na pięciu kontynentach"

Fido Tech
Fido Tech, fot. mat. pras.
Polski fundusz RKKVC wziął udział w rundzie finansowania startupu FIDO Tech. W rundzie uczestniczyły również fundusze Greenhouse Capital Partners, Ireon Ventures i RKKVC, a jej łączna kwota to 35 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Brytyjska firma FIDO Tech, specjalizująca się w detekcji wycieków wody w instalacjach wodnych, ogłosiła dziś przejęcie przez SKion Water (family office należący do rodziny będącej jednym z głównych akcjonariuszy m.in. BMW) - międzynarodowego dostawcy rozwiązań do zarządzania cyrkulacją wody, a także zamknięcie dodatkowej rudny inwestycyjnej prowadzonej przez szwajcarski fundusz Emerald Technology Ventures, jeden z największych w Europie funduszy inwestujących w startupy industrialne. 

Inwestycja umożliwi szybkie skalowanie firmy dostarczającej pionierskie rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji - FIDO AI, które wykrywa, ocenia i lokalizuje wycieki wody w czasie rzeczywistym w dowolnej sieci infrastruktury składającej się z rurociągów.

FIDO Tech. Co robi firma?

Oprogramowanie FIDO Tech może stać się przełomem w branży wodociągowej, która każdego roku traci miliardy dolarów z powodu wycieków wody i związanych z nimi kosztami napraw. Rozwiązanie firmy, jako jedyne na świecie, potrafi w czasie rzeczywistym wykryć anomalie w drganiach w rurach i z dokładnością kilku centymetrów zlokalizować awarię w instalacji wodnej. To z kolei umożliwi operatorom wodociągów natychmiastową reakcję, np. podjęcie działań naprawczych, zanim jeszcze dojdzie do poważnych strat wody.

Spółka została założona przez Victorię i Neila Edwards (odpowiednio CEO i CTO) w 2014 roku i ma już znaczące portfolio globalnych klientów i korporacji. Ostatnia runda inwestycyjna ma między innymi pomóc firmie w szybszej ekspansji zagranicznej.

- Cieszymy się, że możemy ogłosić inwestycję w FIDO przez jedne z największych światowych marek w sektorze wodnym – mówi Victoria Edwards.

- Zaufanie ze strony takich inwestorów potwierdza, że nasze innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów związanych z wyciekami wody ma duży potencjał i możemy szybko skalować się na skalę globalną. Szczególnie cieszę się, że Reinhard Huebner, Prezes SKion Water i Charles Vaslet, Senior Partner w Emerald Technology Ventures, zgodzili się dołączyć do zarządu FIDO. Wnoszą oni bogate doświadczenie i wiedzę na temat kluczowych innowacji i adaptacji w sektorze wodnym i naprawdę wierzą w to, co staramy się osiągnąć - dodaje. 

- Po tym, jak sam przeprowadziłem projekt zarządzania kryzysowego w zakresie redukcji wycieków dla dużej brytyjskiej firmy wodociągowej, wybrałem się na jedną noc z ekipą detekcyjną, aby zrozumieć, w jaki sposób FIDO rewolucjonizuje wykrywanie wycieków. Prostota i precyzja rozwiązania FIDO w połączeniu z modelem biznesowym bez nakładów inwestycyjnych pozwoli również przedsiębiorstwom w krajach trzeciego świata na znajdowanie wycieków i nadawanie priorytetu największym z nich do naprawy. Nasze spółki operacyjne w regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej już zaczęły z powodzeniem dostarczać rozwiązanie FIDO do przedsiębiorstw użyteczności publicznej w swoich regionach. Jesteśmy przekonani, że FIDO w znacznym stopniu przyczyni się do zmniejszenia strat związanych z wyciekiem sieci i czekamy na pomoc we wdrażaniu ich rozwiązania na całym świecie - komentuje Reinhard Huebner, prezes SKion Water.

Według Charlesa Vasleta z funduszu Emerald, FIDO Tech szybko wygrywa biznes dzięki swojej niezależnej od sprzętu platformie opartej na sztucznej inteligencji, która z dużą dokładnością eliminuje ludzką nieomylność w określaniu, co jest, a co nie jest prawdziwym wyciekiem. „Firmą umiejętnie kieruje Victoria Edwards, doświadczony przedsiębiorca, której zespół zapewnił szybką trakcję handlową dzięki kolejnym innowacjom produktowym”.

- Światowa gospodarka traci rocznie ok. 14 miliardów dolarów z powodu wycieków w instalacjach wodnych. W RKKVC długo szukaliśmy spółek, które mają rozwinięty komponent impactowy, a przy tym są świetnym biznesem, na wznoszącym trendzie. Cieszymy się, że możemy wesprzeć Victorię, Neila i ich zespół w realizacji ich misji – już teraz widzimy synergie między spółkami portfelowymi a także efekty szerokiego wsparcia od naszego networku w Europie Centralnej - mówi Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający w RKKVC.

Victoria Edwards dodaje: „Ponieważ zmiany klimatyczne popychają społeczności do niedoboru wody, a nawet duże rozwinięte miasta stoją w obliczu Dnia Zero, nadszedł czas, aby sektor wodny zmierzył się ze skandalem związanym z wyciekiem wody. Szacuje się, że 30% światowej wody wodociągowej jest tracone z powodu przecieków – strata, która wpływa na konsumentów poprzez dostępność wody i przystępność cenową oraz na środowisko poprzez niepotrzebną presję na wrażliwe źródła wody oraz marnotrawstwo chemikaliów i energii. Wierzymy, że FIDO przyczyni się do zmniejszenia tego problemu.”

W 2021 roku FIDO Tech zostało uznane przez KMPG za czołowego brytyjskiego i globalnego innowatora technologicznego. Jej technologia jest obecnie używana na pięciu kontynentach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ