Przewodniczący Fed Jerome Powell mówi, że rozmowy o obniżaniu stóp procentowych są "przedwczesne"

Przewodniczący Fed Jerome Powell mówi, że rozmowy o obniżaniu stóp procentowych są "przedwczesne"
Dodaje też, że mogą nastąpić kolejne podwyżki. Wcale nie są wykluczone.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell w piątek sprzeciwił się oczekiwaniom rynku na agresywne cięcia stóp procentowych w przyszłości. Powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją.

Pomimo serii pozytywnych wskaźników dotyczących cen w ostatnich tygodniach i miesiącach, lider amerykańskiego banku centralnego powiedział, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) planuje "utrzymać restrykcyjną politykę" do czasu, aż decydenci będą przekonani, że inflacja solidnie zmierza z powrotem do 2%.

- Byłoby przedwczesne wnioskować z pewnością, że osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjną postawę, czy spekulować kiedy polityka mogłaby się poluzować - powiedział Powell w przygotowanym oświadczeniu dla publiczności w Spelman College w Atlancie. - Jesteśmy gotowi do dalszego zaostrzenia polityki, jeśli okaże się to uzasadnione - dodał.

Zauważył również, że polityka jest "dobra w restrykcyjnym terytorium" i zauważył, że równowaga ryzyka między zrobieniem zbyt dużo lub zbyt mało w kontekście walki z inflacją jest teraz bliska zrównoważenia.

Uwagi Powella - reakcja giełdy

Rynki wzrosły po uwagach Powella, z głównymi średnimi na Wall Street na plusie i znacznie niższymi rentownościami obligacji skarbowych.

- Rynki postrzegają te komentarze jako kroczące w stronę obozu gołębiego - powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista w LPL Financial.

Oczekiwania, że Fed zakończył podnoszenie stóp i przejdzie do postawy łagodzenia w 2024 roku pomogły podnieść silny rajd na Wall Street, który wysłał Średnią Przemysłową Dow Jonesa o ponad 8% w górę w ciągu ostatniego miesiąca do nowego rekordu w 2023 roku.

Uwagi Powella dały też pewną wiarygodność idei, że Fed przynajmniej zakończył podnoszenie stóp, ponieważ seria podwyżek stóp od marca 2022 roku wpłynęła na aktywność gospodarczą.

Raport Departamentu Handlu w czwartek pokazał, że ceny osobistych wydatków na konsumpcję, preferowany wskaźnik inflacji Fed, wzrosły o 3% rok do roku, a także o 3,5% w podstawowej skali, która wyklucza zmienne ceny żywności i energii. Ostatnie gwałtowne spadki cen energii były odpowiedzialne za znaczną część łagodzenia inflacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ