Proof of Reserves ma istotne znaczenie dla inwestorów krypto

Proof of Reserves to istotny element w świecie kry
Proof of Reserves to istotny element w świecie krypto / Fot. starline, Freepik.com
Proof of Reserves zwiększa zaufanie klientów do giełdy, ponieważ pokazuje, że giełda ma wystarczającą ilość środków, aby wypłacić wszystkie salda klientów w razie potrzeby.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W przeszłości wiele giełd kryptowalut padło ofiarą hakerów lub niewłaściwego zarządzania, co doprowadziło do utraty środków klientów. W związku z tym Proof of Reserves może być ważnym narzędziem dla giełd kryptowalut, aby zbudować zaufanie i długotrwałe relacje z klientami.

Proces Proof of Reserves może obejmować następujące kroki:

  • Giełda tworzy stanowisko rezerw, które zawiera sumę wszystkich środków klientów na koncie
  • Giełda udostępnia unikalne, zanonimizowane identyfikatory dla każdego klienta - wraz z saldem ich konta
  • Niezależny audytor, taki jak firma audytorska, weryfikuje zgodność danych giełdy z rzeczywistymi rezerwami kryptowalut
  • Audytor sprawdza czy saldo portfeli zimnych i gorących giełdy pokrywa się z sumą sald klientów
  • Audytor opublikowuje raport, który potwierdza, że giełda posiada wystarczającą ilość rezerw, aby pokryć saldo klientów

Proof of Reserves (PoR) to nic innego jak proces audytu, dzięki któremu giełdy kryptowalut mogą udowodnić, że mają wystarczającą ilość środków (kryptowalut) w swoich rezerwach, by pokryć saldo swoich klientów. 

PoR znacznie podnosi wiarygodność podmiotu

W środowisku giełd kryptowalut PoR jest ważnym mechanizmem, który zwiększa transparentność i buduje zaufanie wśród klientów oraz inwestorów.

Giełdy kryptowalut przechowują swoje środki w portfelach o różnych poziomach bezpieczeństwa, takich jak portfele gorące (hot wallets) i zimne (cold wallets). 

Portfele gorące są zazwyczaj podłączone do internetu, co ułatwia szybkie transakcje, ale sprawia, że są bardziej narażone na ataki hakerskie. Z kolei portfele zimne przechowują kryptowaluty offline (jak np. pendrive USB), co zwiększa ich bezpieczeństwo, ale utrudnia szybki dostęp do środków.

Obecnie warto korzystać tylko z giełd, które zapewniają Proof of Reserves.