Producent dronów ze wsparciem inwestora. January Ciszewski wejdzie do kolejnej firmy

Prometheus
Prometheus, fot. Facebook
Prometheus projektant i producent dronów UAV, pozyskał nowego inwestora. To JR Holding, wehikuł inwestycyjny należący do Januarego Ciszewskiego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka posiada przetestowany prototyp robota-drona, oblatany i gotowy do rozpoczęcia procesu certyfikacji zgodnie z najnowszymi przepisami UE. W wyniku realizowanej inwestycji JR Holding osiągnie ogółem około 28,08 proc. udziału w kapitale producenta dronów.

Jak podano w komunikacie giełdowym, JR Holding bjął 393 050 akcji Prometheus. To wynik podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Jednocześnie firma kupi od osoby fizycznej dodatkowo ponad 98 tys. akcji.

Prometheus. Co robi spółka?

Prometheus została założona przez Artura i Małgorzatę Książek. W ciągu dwóch lat opracowali oni nowe rozwiązanie UAV – PROMETHEUS UAV GSM 077 ROBOT, który został od początku stworzony zgodnie nową specyfikacją opartą na przepisach rozporządzenia wykonawczego UE 2019/947 przewidującego, że od zakończenia okresu przejściowego z końcem 2022 roku wszystkie UAV będą musiały spełniać jego wymagania.

Prometheus jest dronem do zastosowań profesjonalnych, w telekomunikacji, zapewnieniu bezpieczeństwa, ratownictwie, rolnictwie precyzyjnym, ochronie środowiska, ubezpieczeniach i wielu innych. Posiada udźwig 5 kg, a jego maksymalna masa to 25 kg (z ładunkiem i paliwem). Napędzany jest hybrydowym rozwiązaniem, uzyskującym energię do ładowania akumulatorów z generatora spalinowego, dzięki czemu osiągany czas lotu to 3-5 godzin bez przerwy. Możliwe jest też zastosowanie rozwiązań opartych o paliwo wodorowe. Siłę nośną zapewnia sześć silników elektrycznych połączonych z wirnikami o średnicy 28 cali umożliwiających lot z prędkością do 60 km na godzinę i wznoszenie do 20 km na godzinę w temperaturach od -10 do +50 stopni Celsjusza. Zastosowanie łączności przez sieć GSM umożliwia praktycznie nieograniczony zasięg drona, w ramach dostępu do sieci komórkowej.

- Z naszych informacji wynika, że Prometheus jest obecnie jedyną firmą posiadającą gotowy, przetestowany i oblatany dron, stworzony od podstaw zgodnie z wymaganiami nowej specyfikacji, który może zostać poddany certyfikacji, jak tylko zostanie powołana uprawniona do tego instytucja. PROMETHEUS UAV GSM 077 jest obecnie zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako bezzałogowy statek powietrzny w kategorii cywilnej do 25 kg – deklaruje Małgorzata Książek, prezes Prometheus.

Opracowano również system transportu, będący jednocześnie platformą automatycznego startu i lądowania. Dzięki pozyskanemu od JR Holding kapitałowi Prometheus rozwinie moce produkcyjne niezbędne do uruchomienia produkcji o skali powyżej 100 dronów już w przyszłym roku, a do kilkuset dronów w kolejnych latach. 

- Cieszymy się, że jako znaczący inwestor będziemy mogli przyczynić się do komercjalizacji i rozpoczęcia działalności Prometheus w skali globalnej. Gotowy i kompleksowy produkt, imponujący możliwościami, który obecnie nie posada praktycznie konkurencji stanowi doskonałą podstawę do oczekiwania komercyjnego sukcesu przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że spółka ta będzie kolejnym silnym punktem w portfelu JR Holding– powiedział January Ciszewski, prezes JR Holding.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ