Powstał nowy fundusz, który poszuka startupów w Europie Centralnej. Do wydania nawet 40 mln euro

Demium poszuka startupów m.in. w Polsce
Demium poszuka startupów m.in. w Polsce
Demium Capital uruchomił fundusz dla startupów z Europy Środkowej, które działają w branży high-tech na etapie pre-seed i seed. Demium Central Europe Talent Fund I FCR zebrał już 9 mln euro, ale celem jest pozyskanie nawet 40 mln euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Naszym celem na przyszły rok jest uruchomienie funduszu paneuropejskiego, który utrzyma naszą strategię inwestowania w wyjątkowe talenty we wszystkich regionach Europy, pomagając im w realizacji ich potencjału - mówi Monte Davis, prezes zarządu Demium.

Demium poszuka talentów

Demium zajmowało się już inwestowaniem w startupy z Polski i Ukrainy. Firma działa w tych krajach od 2019 roku, gdzie uruchomiła własne huby do inkubacji projektów i ma już w swoim portfelu łącznie 12 startupów, w które zainwestował Think Bigger Capital, czyli poprzednik Demium Capital. 

- Nasz pierwszy fundusz inwestował w spółki z całej Europy, ale nowy fundusz poświęcimy wyłącznie promowaniu innowacji w Europie Środkowej. W ten sposób chcemy pokazać, jak bardzo zależy nam na rozwoju gospodarczym takich krajów, jak Ukraina, Polska, Czechy, Węgry czy Rumunia. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pozycji i przewadze nad konkurencją w tych regionach będziemy w stanie zapewnić naszym inwestorom znacznie wyższą rentowność niż ta, którą oferuje rynek - mówi Monte Davis.

Oto najlepsze startupy w Polsce

Demium - 112 startupów na koncie

Spółka od czerwca 2020 r. zainwestowała ona łącznie 13,8 mln euro w 112 startupów, w tym w dziewięć w Polsce i sześć w Ukrainie, które "wykluły się" w swoich własnych inkubatorach założonych w Hiszpanii, Portugalii, Ukrainie oraz Polsce.  

Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. firma podjęła działania mające na celu zapewnienie wszystkim przedsiębiorcom, którzy inkubowali swoje projekty w kijowskim biurze, możliwości opuszczenia kraju i kontynuowania działalności w innym miejscu. 

Obecnie 32 ukraińskie zespoły nadal uczestniczą w programie inkubacji, z czego 18 przeniosło się do Warszawy, 8 do Barcelony, a pozostałe 6 pozostaje w Ukrainie, pracując online.  

W związku z tym Demium przyspieszyło rozpoczęcie działalności w Pradze, gdzie niedawno otworzyło nowy hub, i rozważa możliwość uruchomienia nowych w Budapeszcie i Bukareszcie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY