Polskie miasto wybrane najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu we wschodzącej Europie

łódź
Fot. Pixabay.com
Łódź znalazła się na czele listy miast przyjaznych dla biznesu (Business-Friendly Perception Index), która powstała jako rezultat prac jury, w skład którego wchodzi ponad 100 globalnych ekspertów z dziedziny bezpośrednich inwestycji zagranicznych, doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grupa ekspertów dokonała oceny 100 miast wschodzącej Europy powyżej 200 tys. mieszkańców oraz stolic Czarnogóry – Podgoricy i Kosowa – Prisztiny, które nie osiągają tego pułapu liczebności mieszkańców.

Andrew Wrobel, założyciel Emerging Europe i koordynator rankingu, podkreśla, że Łódź zdobyła wyróżnienie jako pierwsze miasto niebędące stolicą od początku przeprowadzania rankingu, tj. od 2019 r. Wśród miast, które znalazły się w pierwszej piątce za Łodzią są: Praga, Ljubljana, Budapeszt (zeszłoroczny zwycięzca), a stawkę zamyka Kijów.

Eksperci, którzy dokonywali wyboru, mieli za zadanie wybrać 5 miast w każdej z ośmiu kategorii: marka; potencjał ekonomiczny; klimat biznesowy; pula talentów; rozwój smart city; infrastruktura i łączność; jakość życia; wsparcie lokalnych władz.

Ponad 10 proc miast ujętych w rankingu nie zostało zauważonych przez żadnego respondenta. Z raportu wynika, że w ogólnej statystycznej analizie co czwarty ekspert wybrał Łódź. To pokazuje jak wielu doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest świadomych potencjału miasta.

Oprócz pierwszego miejsca w głównej kategorii rankingu, Łódź wygrała także kategorie klimat biznesowy i wsparcie lokalnych władz.

Future of Emerging Europe Awards 2021 to czwarta edycja programu wyróżnień osób, organizacji prywatnych i państwowych, a także programów i inicjatyw. Rozdanie nagród zaplanowane jest na wrzesień w Brukseli.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ