Płatności kartą do 200 zł bez PINu? Polacy nie chcą zmian

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Z raportu "Warto bezgotówkowo 2020" wynika, że choć wzrosła liczba miejsc, w których można zapłacić kartą, wciąż jest ich za mało. Ponadto Polacy nie chcą zwiększenia limitu płatności kartą bez potwierdzenia kodem PIN - 100 zł to górna granica, która jest akceptowana przez ponad 60 proc. kupujących.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Już chyba nikt nie ma wątpliwości, że pandemia znacząco zmieniła zwyczaje płatnicze Polaków. - Transakcyjność zwiększyła się zwłaszcza w drugim kwartale roku. W tym czasie zakupy w e-commerce zaczęło robić sporo osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły - tłumaczy Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Pandemia przyspieszyła pewne procesy o kilka lat. Zakupy internetowe przestały być obszarem dla wybranych, stały się zdecydowanie bardziej popularne - dodaje Jakub Roskosz, dyrektor zarządzający Mosquito.

Z raportu "Warto bezgotówkowo 2020", opublikowanego przez Związek Banków Polskich, wynika, że aż 83 proc. Polaków pozytywnie ocenia ogólny dostęp do płatności bezgotówkowych w swoim najbliższym otoczeniu. - Pewne nawyki, które pandemia utrwala, zostaną z nami - uważa Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Jeśli chodzi o miejsca, w których wciąż często nie można zapłacić kartą, respondenci zdecydowanie wskazują targowiska i bazary (64%) oraz mniejsze punkty usługowe, takie jak szewc, kwiaciarnia, czy warsztat samochodowy (27%).

Z badania WIB wynika, że Polacy coraz chętniej korzystają z mikropłatności – deklaruje to 60% badanych, przede wszystkim przy okazji płatności za parking, kupna biletów w komunikacji miejskiej, czy korzystania z automatów (np. z przekąskami). Jeśli chodzi o preferowaną wysokość kwoty, do której można płacić bez użycia kodu PIN, limit podniesiony w czasie wiosennego lockdownu do 100 zł jest postrzegany jako optymalny (62%) i tylko co czwarty badany (24%) chciałby, aby kwota ta była dwukrotnie wyższa.

Polacy, mimo coraz większego zainteresowania korzystaniem z karty, chcą jednak mieć pozostawioną możliwość decyzji co do formy płatności – 62% respondentów uważa, że tempo rozwoju obrotu bezgotówkowego w naszym kraju powinno pozostać na dotychczasowym poziomie, co w ich ocenie zagwarantuje wolność wyboru w tym zakresie. Ważne jednak, że według danych WIB, w okresie trwającej pandemii aż 89% Polaków nie spotkało się z odmową przyjęcia płatności w formie gotówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ