Pierwszy pacjent Neuralink otrzymał implant do mózgu. Musk potwierdza

Pierwszy pacjent Neuralink otrzymał implant do mózgu. Musk potwierdza
To znaczący krok naprzód dla firmy, która ma na celu pewnego dnia umożliwienie ludziom kontrolowanie komputerów za pomocą swoich myśli.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk oświadczył, że pierwszy człowiek otrzymał implant do mózgu od jego startupu Neuralink Corp. W poście na X, dawniej Twitterze, Musk powiedział, że pacjent dobrze się czuje po operacji, a wstępne wyniki zabiegu są obiecujące.

Implant Neuralink ma na celu pomóc osobom z urazami mózgu w obsłudze komputerów wyłącznie za pomocą myśli. W maju firma oświadczyła, że otrzymała zgodę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na przeprowadzenie pierwszych ludzkich badań. Pod koniec zeszłego roku Neuralink ogłosił, że rekrutuje pacjentów z czterokończynowym porażeniem spowodowanym urazem rdzenia kręgowego szyjnego lub stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) do udziału w badaniu.

Na X Musk napisał, że pierwszy produkt Neuralink będzie nazywał się Telepatia. Umożliwi on "kontrolę telefonu lub komputera tylko poprzez myślenie". Musk dodał, że początkowi użytkownicy produktu to osoby, które straciły zdolność korzystania z kończyn. "Wyobraźcie sobie, gdyby Stephen Hawking mógł komunikować się szybciej niż szybki maszynista lub aukcjoner" — napisał. "To jest nasz cel".

Neuralink gotowy na testy

Musk powiedział, że Neuralink osiągnął dobre wyniki w wykrywaniu szczytowych impulsów neuronów – oznacza to, że firma otrzymuje nagrania z mózgu pacjenta. Kip Ludwig, współdyrektor Wisconsin Institute for Translational Neuroengineering na Uniwersytecie Wisconsin, wyjaśnił, że teraz Neuralink musi pokazać, że potrafi zrobić więcej niż inne czołowe firmy w tej dziedzinie, takie jak Blackrock Neurotech i Synchron.

Neuralink już przeprowadził obszerne testy na zwierzętach. W tych testach małpy były w stanie grać w gry komputerowe używając tylko swoich mózgów. Eksperymenty te wzbudziły alarm wśród niektórych grup na rzecz praw zwierząt, takich jak Komitet Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny, za ich zdaniem mało etyczną pracę firmy ze zwierzętami.

Przez kilka lat Musk mówił, że wszczepienie człowiekowi jego urządzenia jest już prawie możliwe. W lipcu 2019 roku przewidywał operację w ludzkiej głowie do końca roku. Tymczasem inne firmy, takie jak Synchron, posunęły się do przodu, wszczepiając swoje urządzenia do ludzkich mózgów, co otworzyło Neuralink na krytykę, że pozostaje w tyle. Najnowsze wiadomości prawdopodobnie złagodzą takie opinie.

Zazwyczaj pierwsze badania na ludziach obejmują od pięciu do dziesięciu osób i trwają około sześciu miesięcy. Jeśli pójdzie dobrze, Neuralink może potem rozpocząć tzw. badanie wykonalności, a w końcu badanie kluczowe. W zeszłym roku Neuralink powiedział, że spodziewa się przeprowadzić 11 operacji w 2024 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ