Oto jak zaoszczędzić 600 milionów na podatkach. Sposób "na Bezosa"

Oto jak zaoszczędzić 600 milionów na podatkach. Sposób "na Bezosa"
Jeff Bezos pokazał światu, jak można zaoszczędzić sporo środków na podatkach. Miliarder wiedział, co robi.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sprzedaż akcji Jeffa Bezosa za 2 miliardy dolarów w zeszłym tygodniu przyniosła mu dodatkową korzyść: brak podatków stanowych.

W zeszłym roku Bezos ogłosił na Instagramie, że po prawie 30 latach opuszcza Seattle, aby przeprowadzić się do Miami. Powiedział, że przeprowadzka ma na celu zbliżenie się do jego rodziców, ale też startów rakietowych w Blue Origin. Czas przeprowadzki sugerował też inną przyczynę. Chodziło o podatki.

W 2022 r. stan Waszyngton wprowadził nowy, 7-proc. podatek od zysków kapitałowych ze sprzedaży akcji lub obligacji o wartości przekraczającej 250 000 dolarów. Stan Waszyngton nie miał podobnego podatku podatku dochodowego od osób fizycznych wcześniej, więc nowa opłata oznaczała, że Bezos musiałby płacić podatki stanowe od swoich sprzedaży akcji.

Począwszy od 1998 roku, Bezos sprzedawał akcje Amazona o wartości miliardów dolarów prawie co roku przez ponad dwie dekady, aby finansować swoje działania filantropijne, firmę kosmiczną Blue Origin, a ostatnio swoją 500-milionową inwestycję o nazwie "megajacht" oraz rosnącą kolekcję posiadłości kupionych z narzeczoną Lauren Sanchez.

W 2022 roku, kiedy podatek wszedł w życie, Bezos przestał sprzedawać akcje. Nie sprzedał żadnych akcji Amazona zarówno w 2022, jak i 2023 roku.

Przeprowadził się z powodu podatków

Po przeprowadzce do Miami miliarder nadrobił stracony czas. W zeszłym tygodniu zgłoszenie do SEC ujawniło, że Bezos uruchomił wcześniej zaplanowany plan sprzedaży akcji, aby pozbyć się 50 milionów akcji przed 31 stycznia 2025 roku. Przy dzisiejszej cenie dałoby to sumę ponad 8,7 miliarda dolarów.

Floryda nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych ani podatku od zysków kapitałowych. Z tego powodu Bezos na sprzedaży akcji za 2 miliardy dolarów w zeszłym tygodniu, zaoszczędził 140 milionów dolarów, które zapłaciłby stanowi Waszyngton. Na całej sprzedaży 50 milionów akcji w przyszłym roku zaoszczędzi natomiast przynajmniej 610 milionów dolarów. I to zakładając, że akcje Amazona pozostaną na tym samym poziomie. Jeśli będą nadal rosnąć, wartość jego akcji — i oszczędności podatkowe — będą jeszcze większe.

Innymi słowy, oszczędności podatkowe Bezosa na Florydzie już dawno pokryły koszt jego gigantycznego jachtu Koru.

Miliarder wie, co robi. Gdy widzi szansę na niższe podatki, nie ma problemu z tym, aby zmienić adres.

ZOBACZ RÓWNIEŻ