Nowy dyrektor generalny Binance musi zapobiec odejściu klientów

Nowy dyrektor generalny Binance musi zapobiec odejściu klientów
Richard Teng, nowy dyrektor generalny Binance, ma przed sobą nie lada wyzwanie. Musi uspokoić 150 mln potencjalnie nerwowych klientów, załagodzić konflikt z amerykańskimi regulatorami i utrzymać silną, wiarygodną markę osobistą w mediach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Teng, mający 53 lata, zastąpił Changpenga Zhao na stanowisku dyrektora generalnego największej na świecie giełdy kryptowalut Binance. Powód? Firma i Zhao przyznali się do winy w amerykańskich zarzutach dotyczących prania pieniędzy i naruszenia sankcji. Zhao, założyciel Binance, ustąpił z funkcji dyrektora generalnego jako część wszechstronnej ugody mającej na celu rozwiązanie śledztwa Departamentu Sprawiedliwości.

Binance zapłaci 4,3 miliarda dolarów kary — jedną z największych takich ugód w historii USA — a Zhao zapłaci karę w wysokości 50 milionów dolarów. Grozi mu do 10 lat więzienia, ale w ramach ugody sądowej spodziewane jest nie więcej niż 18 miesięcy.

Łącznie te wydarzenia stanowią oszałamiającą krytykę kluczowej giełdy kryptowalut i stawiają Tenga przed najtrudniejszym zadaniem w sektorze cyfrowych aktywów. Musi on odbudować zaufanie do Binance, powstrzymać spadek udziału w rynku i zajmować się trwającymi na całym świecie śledztwami regulacyjnymi, w tym sprawą prowadzoną przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, która nie była częścią dotychczasowego porozumienia.

Binance ma sporo pracy do wykonania

Yesha Yadav, profesor prawa na Uniwersytecie Vanderbilt, specjalizująca się w regulacji finansowej, powiedziała dla Bloomberga, że Binance i Teng mają przed sobą dużo pracy do wykonania. - Musi zapewnić, że firma może działać w sposób, który jest i będzie postrzegany jako możliwie najbardziej zgodny z przepisami, a także otwarty na włączanie najwyższych standardów dobrego zarządzania organizacją i zarządzania ryzykiem - powiedziała.

W ciągu zaledwie jednego dnia klienci wypłacili z Binance ponad 1,3 mld dol. W poprzednich dniach giełda wypłacała jeszcze większe kwoty, sięgające nawet 4 mld dol. dziennie. Binance nadal ma aktywa o wartości 67 mld dol., niemniej na pewno straciła zaufanie wielu klientów.

BNB, token cyfrowy Binance, od 21 listopada wyraźnie stracił na wartości i obecnie wyceniany jest na ok. 233 dol. Dodajmy, że BNB jest czwartą co do wielkości kryptowalutą na świecie, z kapitalizacją na poziomie 35 mld dol.

Na mocy porozumienia o przyznaniu się do winy, niezależny monitor zgodności będzie nadzorował Binance przez najbliższe trzy lata. Dodatkowo firma musi składać raporty do rządu USA. Teng ma przed sobą sporo wyzwań, w tym zadbanie o to, aby Binance nie umożliwiało transakcji np. przez grupy terrorystyczne, takie jak Hamas.

Uspokojenie klientów

W poście na platformie X Teng stwierdził, że skupi się na zapewnieniu bezpieczeństwa i pewności, że Binance to wiarygodna organizacja, która współpracuje z regulatorami.

Dodał, że będzie współpracować z partnerami, aby napędzać wzrost i adopcję Web3 — ogólnego terminu odnoszącego się do wizji internetu zbudowanego wokół krypto i jej podstawowej technologii blockchain.

Teng, były urzędnik państwowy, który stał się specjalistą krypto, był faworytem do objęcia stanowiska dyrektora generalnego, ponieważ wzrosła kontrola regulacyjna Binance i Zhao w kluczowych jurysdykcjach. Zhao mianował go parę miesięcy wcześniej szefem rynków regionalnych poza USA.

Na korzyść Tenga przemawia wieloletnie doświadczenie jako starszy regulator, w tym w Urzędzie Nadzoru Walutowego w Singapurze, a także na giełdzie SGX w tym mieście-państwie. Był także dyrektorem generalnym regulatora w międzynarodowej strefie finansowej w Abu Zabi.

Teng dołączył do Binance w sierpniu 2021 roku jako dyrektor generalny spółki w Singapurze. Teraz zostaje CEO całej organizacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ