Nowoczesne narzędzia do walki z cyberzagrożeniami

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Nowoczesna firma to taka, która dba o bezpieczeństwo swoich pracowników, klientów i ich danych. W obecnych czasach praktycznie każde przedsiębiorstwo narażone jest na atak cyberprzestępców, którzy mogą wykraść poufne dane, zablokować działanie serwerów czy wręcz wstrzymać działanie firmy. Skuteczną ochronę zapewnić mogą nowoczesne narzędzia, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Komputronik Biznes to integrator rozwiązań na rynku IT, oferujący doradztwo i kompleksową obsługę przedsiębiorstw i instytucji. Bazując na swoim know-how oraz wieloletnim doświadczeniu specjaliści Komputronik Biznes zwracają uwagę na osiem kroków, które pozwolą zwiększyć cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw.

Ochrona zakłada bieżące monitorowanie stanu zabezpieczeń, wykrywanie incydentów bezpieczeństwa oraz co najważniejsze reagowanie i podejmowanie działań zaradczych przez ekspertów bezpieczeństwa IT. Osiem kroków, które rekomenduje podjąć Komputronik Biznes to: edukacja i budowanie świadomości użytkowników, które zakłada opracowanie zasad bezpiecznego korzystania z systemów IT i ciągłą weryfikację wiedzy i reakcji pracowników na ataki.

Drugim elementem jest bezpieczna konfiguracja, która powinna zacząć się od wewnętrznego audytu bezpieczeństwa i zaprojektowania zabezpieczenia dla wszystkich urządzeń i systemów w firmie. Trzeci krok to kontrola zewnętrznych nośników danych, które mogą być źródłem złośliwego oprogramowania.

Kolejnym krokiem jest skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem. Można to robić przez opracowanie polityki bezpieczeństwa oraz wykorzystanie wiedzy ekspertów. Monitorowanie incydentów to następny element cyberbezpiecznego przedsiębiorstwa. Zakłada ono ciągłe monitorowanie wszystkich systemów i natychmiastowe reagowanie na każde, nawet najmniejsze zagrożenie.

Ważnym aspektem jest także dbanie o bezpieczeństwo danych. Należy szyfrować pliki na komputerze oraz te wysyłane mailowo. Sugerowane jest także regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych, która może być pomocna w przypadku ataku cyberprzestępców.

Dwa ostatnie punkty dotyczą bezpieczeństwa infrastruktury IT. To ochrona komputerów i serwerów oraz dbanie o bezpieczeństwo sieci. Absolutną podstawą są tutaj rozwiązania typu Firewall, blokowanie dostępu do niezaufanych stron czy ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

Przy dbaniu o cyberbezpieczeństwo specjaliści Komputronik Biznes wykorzystują najnowocześniejsze narzędzia i techniki, korzystając ze swoich kompetencji i posiadanego doświadczenia. Do budowania bezpiecznych rozwiązań wykorzystują między innymi rodzinę rozwiązań Fortinet – jednego z liderów w obszarze bezpieczeństwa, wielokrotnie wyróżnianego między innymi za najlepsze zapory sieciowe - Fortigate.

Fortigate to zapora nowej generacji filtrująca ruch sieciowy, tak aby chronić organizację przed zagrożeniami zewnętrznymi. Zachowując funkcje tradycyjnych zapór, takich jak filtrowanie pakietów, obsługa VPN, monitorowanie sieci i funkcje mapowania IP, Next Generation Firewall (NGFW) posiadają również możliwości głębszej inspekcji, które dają im lepszą zdolność do identyfikowania ataków, złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Ponieważ dostrzegamy szybki rozwój ilości oraz typów możliwych zagrożeń, tradycyjne zapory sieciowe pozostają w tyle i nie gwarantują pełnej ochrony organizacji.

Bezpieczeństwo to proces. Wymaga podejmowania ciągłych działań i aktualizacji. Prawdziwą ochronę zapewniają jedynie te narzędzia, które są aktualizowane, korzystają z najnowszych baz sygnatur, a także wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do efektywnego wykrywania zagrożeń. Gama rozwiązań Fortinet Security Fabric pozwala na zbudowanie bezpiecznej i wydajnej architektury, również dla firm wielooddziałowych (SD-WAN). Wykorzystując posiadaną wiedzę i doświadczenie eksperci Komputronik Biznes oferują usługi przeprowadzania audytu infrastruktury IT przedsiębiorstwa. Wynikiem audytu jest nie tylko ocena stanu obecnego, ale także rekomendacja zmian i wspólne wypracowanie bezpiecznego i efektywnego rozwiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ