Nasdaq: rynek IPO wydaje się gotowy na odbicie

Nasdaq: rynek IPO wydaje się gotowy na odbicie
Blisko 100 firm niedawno złożyło wnioski o poufność w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na pierwsze oferty publiczne. Chcą zadebiutować na Nasdaq.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Adena Friedman przyznała w wywiadzie dla Barron’s na targach technologicznych CES w Las Vegas, że rynek IPO czeka duża odbudowa.

Ostatnie dwa lata były najwolniejszym okresem dla nowych emisji spółek od ponad 40 lat. Jay Ritter, profesor z University of Florida, doliczył się tylko dziewięciu technologicznych IPO w 2023 roku i sześciu w 2022 roku. Dla porównania, w 2021 było aż 121 debiutów. Sierpniowa fala technologicznych IPO — Arm Holdings, Klaviyo i Instacart — nie zdołała ożywić rynku IPO ze snu.

Będzie sporo IPO w tym roku

Chociaż Friedman ostrzega, że nadal żyjemy w skomplikowanym świecie i że "mogą wystąpić szoki dla systemu", uważa, że stabilizujący się obraz gospodarczy powinien pomóc pobudzić rynek nowych emisji z ostatnich marazmów. — Gospodarka pozostaje stosunkowo odporna. Mamy spadającą inflację i potencjał niższych stóp procentowych. A IPO w 2023 roku jako całość spisały się całkiem nieźle — mówi.

Friedman twierdzi też, że spodziewała się zobaczyć co najmniej kilka firm próbujących debiutu publicznego w pierwszym kwartale, zarówno w opiece zdrowotnej, jak i technologii, z innymi skoncentrowanymi na debiucie w drugim kwartale.

Dyrektor generalna Nasdaq spodziewa się też wzrostu aktywności fuzji i przejęć w 2024 roku, gdy stopy procentowe spadną, obniżając koszt kapitału.

Uważa też, że zdrowe rynki zarówno dla IPO, jak i fuzji oraz przejęć są kluczowe, aby zachęcić do inwestycji kapitałowych i tworzenia firm.

— Krytycznie ważne jest posiadanie wielu sposobów dla innowatorów i przedsiębiorców na zmonetyzowanie ich inwestycji — mówi Friedman. Obejmuje to ścieżkę do IPO, ale także możliwość przejęcia przez większą jednostkę. — Potrzebują mieć opcje na zmonetyzowanie w czasie — mówi. I dodaje: — Ta opcjonalność daje inwestorom venture pewność do podejmowania ich ryzykownych decyzji.

Friedman powiedziała też, że jest zadowolona z niedawnej decyzji SEC, która pozwoli na notowanie funduszy giełdowych opartych na Bitcoinie. Uważa ona, że ETF-y dają konsumentom bezpieczniejszy sposób na inwestowanie w kryptowaluty niż bezpośredni zakup Bitcoinów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ