Motoryzacja cierpi najbardziej. Podsumowanie maja w przemyśle

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Produkcja sprzedana przemysłu w maju spadła o 17 proc. r/r (przed rokiem wzrosła o 7,7 proc.). Na przestrzeni miesiąca notujemy natomiast dodatnią dynamikę (10,1 proc.) – podał GUS.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wzrost w stosunku do kwietnia w dużej mierze zawdzięczamy efektowi statystycznemu: nawet powolny powrót przedsiębiorstw przemysłowych winduje wynik miesięczny. Z tego względu największą poprawę w maju notuje przetwórstwo przemysłowe (12,9 proc. m/m), ale zarazem boryka się ono z największą luką względem maja 2019. Spadek produkcji notują niemal wszystkie działy przemysłu - najbardziej dotknięty przed miesiącem przemysł automotive to -58,0 proc. (w kwietniu ok. -80 proc.), produkcja maszyn i urządzeń, metali i ich wyrobów, wyrobów z gumy i tworzyw notują ok. 16,5-26,4 proc. spadki, produkcja mebli spadła o 19,7 proc., z powodu ograniczenia popytu krajowego i zagranicznego.

Znaczące spadki dotknęły również przemysł wydobywczy - i perypetie koronawirusowe raczej tego trendu szybko nie odwrócą. Nieliczne notujące jednocyfrowe wzrosty to przetwórstwo wyrobów tytoniowych oraz urządzeń elektrycznych. Podsumowując, bez rozkręcenia popytu na szczeblu krajowym i europejskim będzie niezwykle trudno o znaczącą poprawę sytuacji polskiego przetwórstwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ