Metale szlachetne biją rekordy: złoto i srebro na fali wzrostów

Złoto
Wyceny surowców szybują. / Fot. shutterstock.
Zainteresowanie metalami szlachetnymi nie słabnie. Ostatnie dni przyniosły nowe rekordy zarówno dla złota, jak i srebra. Ceny obu metali osiągnęły poziomy niespotykane od lat, co wywołuje zainteresowanie inwestorów i analityków.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W poniedziałek, tuż po godzinie 9:25, najaktywniejsze kontrakty terminowe na złoto były notowane po 2442,90 USD za uncję trojańską. Wcześniej tego dnia padł nowy rekord, wynoszący 2454 USD za uncję. Tylko od początku roku ceny złota wzrosły o blisko 18%, a w ciągu ostatnich pięciu lat ten szlachetny metal zyskał ponad 90% w stosunku do dolara.

Ile kosztuje złoto i srebro?

Analitycy tłumaczą ten wzrost oczekiwaniami na wrześniową redukcję stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, przy wciąż podwyższonej inflacji CPI. „To jednak tylko 'taktyczne' wytłumaczenie, pomijające strukturalne zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły na rynku złota” – czytamy w artykule Bankier.pl pt. "Zmiana reguł gry na rynku złota. Cel to prawie 5 000 USD za uncję”.

Pożar Marywilskiej 44 w oczach szefa MSWiA: sabotaż, podpalenie i rosyjskie wpływy

Srebro idzie w ślady złota

Srebro, które przez ostatnie cztery lata nie mogło przekroczyć poziomu 30 USD za uncję, w końcu przebiło tę granicę w piątek po południu. Do poniedziałkowego poranka notowania srebra zdążyły wzrosnąć do 32,64 USD za uncję, osiągając najwyższe wartości od grudnia 2012 roku.

Jak wyjaśnia Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl takie wybicie górą jest silnym sygnałem kupna na gruncie analizy technicznej. Potencjalny zakres ruchu to 50 USD za uncję, co jest poziomem nominalnych rekordów wszech czasów z kwietnia 2011 i stycznia 1980 roku.

Metale szlachetne biją rekordy: złoto i srebro na fali wzrostów

„Srebro teraz nie wygląda na 'przegrzane'. Długoterminowe trendy także są po stronie byków. Srebro powinno być gotowe do powtórzenia zwyżki z lat 2010-11” – powiedział Alex Kuptsikevich, starszy analityk FxPro, cytowany przez portal kitco.com.

Od połowy 2010 roku do kwietnia roku następnego notowania srebra wzrosły z ok. 18 USD do blisko 80 USD za uncję.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Szerszy kontekst: hossa na rynkach surowcowych

Biały metal zyskuje na znaczeniu, co można odczytać jako część zmian na rozgrzanym ostatnio rynku surowców. "Od początku wiosny mocno drożeje miedź, której notowania osiągnęły nowe nominalne rekordy wszech czasów. Od miesiąca obserwujemy także silne zwyżki na rynkach zbóż, które przez ostatnie dwa lata były w silnej bessie" - podkreśla Kolany.

Analitycy wskazują, że to dopiero początek hossy na rynku srebra, co może być sygnałem do dalszych inwestycji w metale szlachetne.