Mali aktywni poza granicami kraju

SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK
73
Polscy przedsiębiorcy z MSP eksportują najwięcej od co najmniej siedmiu lat – wynika z VII już edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao. Tak dobrze nie było od pierwszej edycji badania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polscy przedsiębiorcy z MSP eksportują najwięcej od co najmniej siedmiu lat – wynika z VII już edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao. Tak dobrze nie było od pierwszej edycji badania. 

W 2016 r. swoje towary i usługi eksportowało 18 proc. małych firm, a w 2017 r. powinno ich być już 19 proc. W 2010 r. za granicę sprzedawało zaledwie 9 proc. Jednocześnie aż 49 proc. przedsiębiorstw realizowało w 2016 r. nowe inwestycje – to najwyższy wynik w historii badania. 

Według ekspertów Pekao w ciągu ostatnich lat małe polskie firmy nauczyły się umiejętnie konkurować na rynku. Potrafią się rozwijać i poprawiać efektywność działania. Korzystają też ze sprzyjających warunków makroekonomicznych i nieco dziś bardziej dostępnego finansowania zewnętrznego. Wynikiem ich wzmożonej aktywności jest ekspansja zagraniczna. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY