Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan i byli członkowie władz Work Service zatrzymani przez CBA

Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan i byli członkowie władz Work Service zatrzymani przez CBA
Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego został zatrzymany przez CBA. Do akcji doszło w nocy w gdańskim hotelu, tuż przed startem konferencji EFNI. Działania CBA spotkały się z ostrą krytyką RDS oraz przedstawicieli przedsiębiorców.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do akcji CBA doszło w nocy na terenie Gdańsku. Obok Wituckiego został zatrzymany były senator, Tomasz Misiak. Jak podało RMF FM, zatrzymani są także inni byli członkowie władz spółki Work Service - Iwona Sz. i Tomasz H. 

Zatrzymania przeprowadzone zostały w związku z postępowaniem dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-2019. 

Polecenie zatrzymania wydała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Zatrzymacie Wituckiego

Oficjalny komunikat w sprawie zatrzymania wydała Konfederacja Lewiatan. - Jesteśmy oburzeni, że nastąpiło to w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego i  w dniu otwarcia jednej z największych konferencji w tej części Europy - Europejskiego Forum Nowych Idei, której organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Maciej Witucki dał się poznać jako twardy i rzeczowy krytyk polityki gospodarczej rządu - piszą przedstawiciele organizacji.

Jak dodają, "niezależnie od powodów nie było podstaw do zatrzymania w takiej formie. Dokonano go w nocy w hotelu w Gdańsku, by następnie przewieźć zatrzymanego do Wrocławia. Z informacji jakie posiadamy wynika, że zatrzymanie dotyczy śledztwa w jednej ze spraw gospodarczych, które toczy się już od wielu lat. Szef Lewiatana wielokrotnie składał w tej sprawie wyjaśnienia i był zawsze do dyspozycji prokuratury.".

RDS protestuje

Protest w sprawie zatrzymania złożyła także Rada Dialogu Społecznego, a dokładniej jej partnerzy społeczni.

" Organizacje związków zawodowych i organizacje pracodawców wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego, zebrane na posiedzeniu wyjazdowym w Gdańsku wyrażają stanowcze oburzenie i sprzeciw wobec zatrzymania w trakcie obrad jednego z jej członków, wiceprzewodniczącego RDS Macieja Wituckiego. Nie wypowiadamy się o winie zatrzymanego, jednak stanowczo protestujemy wobec takich metod postępowania organów ścigania i nie zgadzamy się, by w taki sposób działały służby państwowe" - brzmi komunikat.

Oświadczenie RDS podpisali: BCC, Konfederacja Lewiatan, Federacja Przedsiębiorców Polskich, ZPP, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i OPZZ.

Maciej Witucki objął funkcję prezydenta Konfederacji Lewiatan w 2019 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ